Şubat Ayı Kitapları-2000

''SOYKIRIMIN GİZLİ TANIKLARI'' Nicole Davis, Kristine Keren, Heon Ginsburg, Joseph Steiner, Astrid Jakubowitz... Onlar, milyonlarca insana unutulmaz acılar yaşatan II. Dünya Savaşı´nın çocuk tanık...

1.02.2000 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

''SOYKIRIMIN GİZLİ TANIKLARI''

Nicole Davis, Kristine Keren, Heon Ginsburg, Joseph Steiner, Astrid Jakubowitz... Onlar, milyonlarca insana unutulmaz acılar yaşatan II. Dünya Savaşı´nın çocuk tanıkları; Ailelerinden ayrı düşmek zorunda kalmış binlerce Yahudi çocuktan yalnızca birkaçı.. Yıllarca ya bırakıldıkları Hıristiyan aileler yanında gerçek kimliklerini bir yana atarak yaşamışlar ya da lağımlarda, tuvaletlerde, ahırlarda gizlenerek hayatta kalmanın kavgasını vermişler.

İlk kez 1991 mayısında, dünyanın her yanından 1600 insan New York´ta biraraya gelerek, ``İkinci Dünya Savaşı´nda Emanet Edilen Çocukların Uluslararası Toplantısı``nı gerçekleştirdiler. Ve ilk kez Hitler´in ölüm makinesinden nasıl kurtulduklarının sessizliğini bozdular. Bu yetişkinler, yıllarca unutmaya çalıştıkları anılarını, savaş sırasındaki acı deneyimlerini de ilk kez başkalarıyla paylaştılar. Amerikalı gazeteci-yazar Jane Marks tarafından derlenen ve toplantıya katılanların tümüne örnek olabilecek anıları içeren Emanet Çocuklar-Soykırımın Gizli Tanıkları, Öden Ünsal tarafından dilimize çevrildi. Yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara neden olan bu kitap, Doğan Kitapçılık tarafından ilk kez Türk okurlarına sunuluyor.

Emanet Çocuklar-Soykırımın Gizli Tanıkları, Jane Marks, Çeviren: Öder Ünsal, Doğan Kitapçılık A.Ş., 270 sayfa, Tel: 0212-677 06 20

ALTIN KURALLAR

Yaşadığımız sürece, hayal kırıklıklarının ve rahatsızlıkların önüne geçemiyoruz. Yaşam sözcüğünü de aslında E-Z-İ-Y-E-T diye heceliyoruz. Oysa,  ``Sorunların Üstesinden Gelirken Rahatlık Tuzağını Aşmak`` kitabının yazarları dahil olmak üzere pek çoğumuz keder içinde yaşamaktansa mutlu yaşamanın daha iyi olduğuna inanır görünüyoruz. Peki mutlu ve verimli bir yaşam sürebilmek için neler yapmalıyız? Dr. Windy ve Jack Gordon, kitaplarında işte tam da bu sorunun yanıtını veriyorlar. Hayatımızı mutlu ve verimli geçirebilmemizi ciddi biçimde engelleyen belirli ana sorunları tanımlamamızı ve ortadan kaldırmamızı sağlamaya çalışıyorlar. Onlara göre bu sorunların içinde en amansız olanı ``Rahatlık Tuzağı''. Sorunları aşmak için de, en çok bu ``rahatlık tuzağı'' denilen şeyden kurtulmak gerekliliğine dikkat çekiyorlar.

Dryden ve Gordon bu kitapla, bireylerin alışılagelmiş çözüm anlayışının ötesine geçerek, farklı bakış açılarını nasıl yakalayabileceklerini psikolojik terimleri kullanmadan gösteriyorlar. ``Sorunlardan kaçmak daha çok sorun yaşamanın ilk adımıdır`` felsefesiyle yola çıkıp, ``doyamadığınız rahatlığın tuzağı''ndan kurtulmak istiyorsanız, bu kitaba hiç olmazsa bir göz atın!

Sorunların Üstesinden Gelirken Rahatlık Tuzağını Aşmak, Dr. Windy Dryden&Jack Gordon, Çeviri: Yonca Özkaya, Rota Yayın Yapım Tanıtım Ticaret Ltd. Şti., 229 sayfa, Tel: 0212-288 30 87 ve 0212-266 98 66

ÇÖLDEKİ KADININ SAVAŞI

Batı´daki büyük ergin yakınlarındaki kumulların ardında, gözleri kör eden ışığı, sıcağı, kum fırtınaları ve uçsuz bucaksız gökyüzüyle, şehirlilerin ve toprağa yerleşik ve özellikle de artık yürümeyenlerin unuttuğu bir çöl vardır. Düne kadar göçebe olarak yaşayan Zehra, yaşama amacı bu sonsuz yürüyüşe bir son vermek zorunda kalır. Aşiretin bir bölümüyle buraya, kum tepelerinin eteklerine, iki ayrı dünyanın sınırlarına yerleşir. Bedevi geleneklerinin ve bilgeliğin temel direklerinden, zamanın ölümsüz hikayecilerinden biri haline gelir. Cezayir Rumi istilalarıyla sarsılırken, onun etrafını saran sayısız çocuk büyülenmiş bir halde tuz yolunun sihrini ve Sahra´yı dolaşan kervanların hikayesini dinliyordur.

Melike Mukaddem´in, çöle ve kumlara savaş açan kadınların zaferini inceleyen bu romanı, bir yandan da yeni yetişen genç neslin bir hikayesi. Bağımsızlık savaşından sonra terör, özgürlük ve köktendincilik sorunları arasında gidip gelen Cezayir, en gerçek haliyle bu romanda karşımıza çıkıyor. Mukaddem´in Cezayir´i tüm zamanların Cezayir´inden çok daha dişi ve doğurgan.

Yürüyenler, Melike Mukaddem, Çeviren: Mine Tan, Doğan Kitapçılık A.Ş.,  301 sayfa, Tel: 0212-677 06 21

``20. YÜZYIL''IN SON YAZARI

Michel Houellebecq´in, Fransa´da 350 bin baskı yapan, çok kısa bir sürede ``Değerli Kitap`` olarak 22 dilde çevrilerek edebiyat dünyasını ayağa kaldıran Temel Parçacıklar adlı kitabı şimdi Türkiye´de. Eleştirmenler tarafından ``olay adam`` olarak tanımlanan Houellebecq kitabında, bu yüzyılın son on yılının edebi bir resmini yansıtıyor.

Michel Houllebecq yalın bir dille ve büyük bir doğrulukla şanssız yaşamını, üvey kardeşi Bruno ve Michel´i önce bir Fransız vilayetinde, sonra Paris´te anlatıyor. Anlatılan hikayede, Bruno ve Michel 68 kuşağından, sevgisiz, egoist ve kendisini seksüel doğrularına adamış bir anneyi paylaşırlar. Ağabey Bruno kendi fantazili, şüpheli kararlarının kurbanı olur. Michel moleküler biologtur ve hayatını kimseyle ilişki kurmadan süpermarket ve psikofarma arasında geçirir. Bu yaşam bir Genteknolojisi Enstitüsü´nde ölümsüzlük ve cinsiyetsiz insan kolonlamaya kadar devam eder. 20. yüzyılın yazarının bu sıradışı kitabı, geçtiğimiz yılın en çok tartışılan kitapların biri oldu. ``Temel Parçacıklar``, 26. çevirisi olan Türkçe´de, Türk okuyucularının beğenisine sunuluyor.

Temel Parçacıklar, Michel Houellebecq, Çeviren: Osman Senemoğlu, Doğan Kitapçılık A.Ş., 350 sayfa, Tel: 0212-677 07 39


 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz