Üretkenliği hileyle ya da adaletle geliştirme kitabı

Üretkenliğin kuruluşa az ya da çok bir maliyet getirmeksizin nasıl geliştirileceğine dair pratik tavsiyeler vermektedir.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üretkenliği hileyle ya da adaletle geliştirme kitabı
İSTİHDAMIN DAYANDIĞI TEMELİ ANLAMAK
İstihdam sözleşmesi, hem yüksek üretkenliğin hem bir dizi sorun yaşamanın temelini oluşturur. Mevcut istihdam yasası, sözleşmenin herhangi bir yönünün değiştirilmesini çok zor kılmaktadır (yazılı sözcükler daima önceliklidir). Bu nedenle dikkatli olun ve sözleşme taslakları hazırlarken daima hukuki tavsiye alın.
Bunun uzun vadeli bedeline değecektir. Bu aşamada çalışanlar, aşağıdaki üç kategoriden birinde yer alır ve işe alındıktan sonra da orada kalmaya devam ederler:
Yetenekli: Üstün ve performans odaklı
Ortalama: Tatminkar
Zayıf: Basitçe, işverenin kendilerine yapması için verdiği işi yapamayan ya da yapamayacak olanlar, genellikle yanlış istihdam politikası nedeniyle işe alınırlar.
Bu nedenlere çalışanlarınızı istihdam etme sürecine dahil edin! Amaçlarınızı açıkça ortaya koyun ve görevlerin tanımlanmasına onları da dahil edin. İşle ilgili olarak onlara yetki verin ve hesap verebilir kılın, böylece kuruluşunuzdan yükselen gizli potansiyel karşısında şaşakalın.
Önemli noktalar:
  •  İstihdam sözleşmesini doğru oluşturmaya yatırım yapın, performans odaklı olduğuna emin olun.
  •  İstihdama müdahil tüm tarafların kendilerinden beklenen yazılı, hukuki ve ahlaki gereklilikleri tam olarak anladığından emin olun.
  •  Uygun zamanlarda çalışanlara sözleşmelerinin size toplam maliyetini hatırlatın.
  •  Her müsait durumda eğitim masraflarını açıklayın.
  •  Kendileri için nelerin önemli olduğunu anlamak için çalışanları inceleyin. Eğer bir hak ya da ilave fayda onlar nezdinde değerini kaybetmişse onu kaldırın.
  •  Çalışanları şirketle ilgili konulara ve meydan okumalara dahil edin, düzenli olarak fikir ve tavsiyelerini alın.
  •  Yetenekli çalışanlarınızı en büyük varlığınız olarak kabul edin ve onları en yüksek potansiyellerine çıkarmaya çalışın.
  •  Kendilerini zorlamaları ve yeteneklerini ortaya koymaları için ortalama çalışanlarınıza teşvik ve fırsat sunun.
YETERLİK YA DA PERFORMANS
Yeterlik + performans = üretkenlik. Yeterlik olmaksızın yüksek üretkenlik sonuçlar getirir ama kalite ve standartları temelden desteklemezlerse bu sonuçlar sürdürülemez. Yeterlikler bize, bir kalite ve emniyet garantisi sağlar ve bunların her ikisi de sürdürülebilir yüksek üretkenliğin bileşenleridir.
“AKILLI” AMAÇLAR
Şirketiniz, ürününüz, hizmetiniz neyi başarmak istiyor?
Amaçların belirlenmesi, belirli bir zaman yörüngesinde şirketin spesifik hedeflere odaklanmasını sağlar ve ekibi, bu amaçlara ulaşma doğrultusunda kendisini zorlama konusunda motive eder. Akıllı (smart), kısaltması bu amaçları tanımlamak ve belirlemek içindir ve açılımı şöyledir:
Spesifik: Açıkça tanımlanmış (Specific)
Ölçülebilir: Gözlenebilecek ve ölçülebilecek kadar somut (Measurable)
Erişilebilir: Elde edilebilir (Achievable)
Gerçekçi: Mevcut kaynaklarla başarılabilir (Realistic)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz