AR-GE merkezi ne sağlar?

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Davut Doğan, konuya özel sektörün penceresinden baktı ve merak edilenleri yanıtladı.

6 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
AR-GE merkezi ne sağlar?
Şubat ayında onaylanan Torba Kanun, sanayicinin yüzünü güldürdü. Çünkü yapılan yeni bir düzenleme, AR-GE merkezi açmak isteyen şirketlerin işini kolaylaştırıyor. Yapılan değişiklik, merkezlerde çalıştırılması zorunlu personel sayısının 50’den 30’a inmesinin önünü açıyor.

Bu konuda Bakanlar Kurulu yetkilendirilmiş durumda. Uzmanlar, bu sayede yeni AR-GE merkezi sayısında ciddi bir artış olacağını öngörüyor. Çünkü birçok şirket, bu değişikliği uzun zamandır bekliyordu.

Peki bir AR-GE merkezine sahip olmak için nasıl süreçlerden geçiliyor? AR-GE merkezi açmak şirketlere neler kazandırıyor? Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su DAVUT DOĞAN, konuya özel sektörün penceresinden baktı ve merak edilenleri yanıtladı.

1- AR-GE Merkezi'ne sahip olmak, şirketlere nasıl katkılar sağlar? Avantajları nelerdir?
Günümüzde rekabetin hızla artmasıyla birlikte markaların bu yarışta kendisini öne çıkaracak, tüketicilere en yeni ve en iyiyi sunacak teknolojiler ve yenilikçi ürünler yapması kaçınılmaz. Markaları farklı kılan ve hep bir adım önde olmalarını sağlayacak güç, yarattığı farklılık ve değişimde yatıyor. İhtiyaç olan gücün sürekliliğini sağlamak da yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden, projelere verilen önemden geçiyor.

Bulunduğunuz sektörde her zaman en uç noktayı biliyor olmalısınız ve daima güncel kalmalısınız. “Bunun bir sonrası ne olacak” diye çaba sarf etmeli ve girişimleri ilk siz yapmalısınız. Ancak o zaman daima en üstte kalabilirsiniz. Bunun yolu da iyi bir AR-GE merkezine sahip olmaktan geçiyor.

2- Siz hangi gerekçelerle AR-GE merkezi açmak istiyorsunuz? Planlarınız neler?
Sektörde birçok konuda yapmış olduğumuz ilklerden yola çıkarak, bunu daha da ileriye götürmek ve sektöre sürekli yön vermek istiyoruz. Bunun gerçekleşmesini de sağlayan bir ekibe ve altyapıya sahibiz. AR-GE merkezi aslında işin sadece kağıt üzerinde görünen tarafı. Bu bir kültür ve yaşama şekli. Şirketin uzun yıllar oluşan üretim kültürü, geçmiş alışkanlıkları ve tecrübeleri, olaylara bakış açısı bunun altyapısını oluşturan değerler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.