"1,5 milyon kişi çıktı,onları geri almalıyız"

Yapı Kredi Emeklilik, bireysel emeklilik sistemine yön veren 4 büyükten biri. Yeni oyun planında toplam fon hacmini büyütmek var.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1,5 milyon kişi çıktı,onları geri almalıyızHedefi burada en hızlı büyüyen şirket olmak... Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü TAYLAN TÜRKÖLMEZ, katılımcı sayısında büyümeyi bir sonraki aşamaya bıraktıklarını söylüyor. "BES şirketlerinin de önümüzdeki dönemde, yeni katılımcı bulmak yerine sistemden çıkanları geri kazanması gerekiyor. Katılımcının yüzde 35'i çıkmış durumda" diye konuşuyor. İlk 4 aydaki dalgalanma, bireysel emeklilik sistemi (BES) fonlarının performansını da olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl krize rağmen göz kamaştıran bir büyüme gösteren sistem, ilk 4 ayda aynı performansı yakalayamadı. Ancak, ivme çok geçmeden yeniden hızlandı ve BES'in performansı yükselmeye devam ediyor. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, sıcak gündemde özellikle iki konuya dikkat çekiyor. Birincisi, bu yıl vakıf ve sandıklardan fon büyümesine ciddi katkı sağlayacak bir aktarım bekliyor. İkincisi ise yeni düzenlemeler gündemde. Türkölmez, "Hazine, SPK ve Maliye tarafından 3 koldan sistemi iyileştirici düzenlemeler bekliyoruz" diyor. Yapı Kredi Emeklilik ise stratejisini fon tarafında büyüme odaklı kurmuş durumda. Geçtiğimiz yıl burada en güçlü büyümeyi sağlayan şirketlerden biri olduklarını söyleyen Türkölmez, "Katılımcı sayısındaki büyümede ise sektörün gerisinde gidiyoruz" diyor. Bunun en temel nedeninin ise sistemdeki süreklilik sorunu olduğuna işaret eden yönetici, "Katılımcıların yarısından fazlası düzenli birikim yapmıyor. Ciddi bir süreklilik sorunumuz var" diye konuşuyor. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez ile BES'in performansını, yeni dönem gündemini konuştuk:

Capital: Bireysel emeklilik sistemi nasıl gelişiyor? Katılımcı sayısı, fon büyüklüğü ne düzeye ulaştı?
- Sistemin toplam fon büyüklüğü 2010 sonunda 12 milyar TL idi. 17 Haziran 2011 itibarıyla 13 milyar TL'yi geçti. Yüzde 8Tik bir büyüme var. İlk 4 ayda piyasalardaki dalgalanmalardan dolayı fon performansları geçmişe göre çok da istenen düzeyde olmadı. Bu, böyle bir ortamda yine de iyi bir büyüme. Yıla 2 milyon 281 bin katılımcı ile girmiştik. Şu anda 2 milyon 400 bini aştık. Bu da yüzde 9'luk bir büyümeye işaret ediyor. Sistemin performansında yüzde 70 oranında 4 büyük şirketin etkisi var. Pazara yeni giren şirketler daha hızlı büyüme gösteriyor.

Capital: Bu yıl ne kadar büyüme öngörüyorsunuz? Bu büyümeyi neler tetikleyecek?
- Özellikle kamu şirketleri pazara giriyor. Onun dışında günümüzün sıcak konularından biri vakıfların ve sandıkların bireysel emeklilik sistemine aktarımı. Bugüne kadar çok kayda değer aktarım oluşmamıştı. Ancak son dönemde ilerlemeler var. Örneğin, Noterler Vakfı aktarım kararı aldı. Merkez Bankası Vakfı'nın böyle bir niyeti var. Önümüzdeki dönem başka aktarımlar da bekliyoruz. Hazine Müsteşarlığı, BES mevzuatında bir iyileştirme çalışması içinde. Bu çalışma, bireysel emeklilik sisteminin mevcut tasarruf açığının giderilmesinde daha etkin rol oynamasını amaçlıyor. BES'in iyileşmesi, büyümesi için 3 kamu idaresinin de gerekli değişiklikleri yapması gerekiyor. Hazine Müsteşarlığı bu konuda çok istekli. SPK tarafından fonlarla ilgili mevzuat değişikliği bekleniyor. Fonların çeşitlenmesine imkan sağlayacak yeni düzenlemeler planlanıyor. Üçüncüsü de Maliye'nin vergi mevzuatı tarafında bazı yeni aksiyonlar alması gerekiyor. Sistemin daha da iyi olabilmesi için yurtdışında "Tax Credit" adı verilen, doğrudan vergi teşviki anlamına gelen bir uygulama var. Şu anda vergi teşvikinden yararlanma oranı yüzde 40 düzeyinde. Dağılımına baktığınızda bunun yüzde 60'ının çalışan kesim olduğunu görüyoruz. Serbest meslek sahipleri yüzde 35, ev hanımları da yüzde 17 gibi bir oranda faydalanıyor. Söz konusu uygulama devreye girerse daha fazla katılımcı vergi teşvikinden yararlanabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz