5 alanda son tablo

Yılın son çeyreğine giriyoruz. Türkiye ekonomisinden yavaşlama sinyalleri geliyor...

19.12.2016 10:32:460
Paylaş Tweet Paylaş
5 alanda son tablo
BES’TE STABİL SEYİR
YAVAŞLAMA

2013’te devlet katkısının bireysel emekliliğe kazandırdığı ivme, yavaş yavaş azalıyor. 2013’te 1 milyon kişinin sisteme girmesiyle başlayan trend, 2014’te 900 bine, bu yıl da 700-800 bine düştü. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 16 Eylül verilerine göre bu yılın başından bu yana katılımcı sayısında yüzde 7 ve fonlarda yüzde 19,1’lik bir büyüme mevcut. Yılın kalan yarısı için de BES fonlarının yılı aynı paralelde kapatması bekleniyor. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, “Fon getirileri iyi olduğu için orada hızlı büyüme devam etti. 2016 başında 7 milyon katılımcıya ulaşılacağı öngörülüyordu ama sistemdeki çıkış oranın artması nedeniyle adetsel hedeften geri kaldık. Ama fonlardaki yüzde 20 büyüme hedefi tutacak” yorumunda bulunuyor.
GELİR ARTMIYOR
Ancak bu büyümelere rağmen bu yıla kesintilere dair yeni bir yönetmelikle giren sektörde, ilk 6 ayda emeklilik şirketlerinin gelirlerinde düşüş gözlemleniyor. Ömer Mert, “Toplam etkiyi görebilmek için yıl sonunu beklemek lazım ama ilk göstergelere baktığımız zaman şirketlerin gelirlerinin belli oranda düştüğünü görüyoruz. Aslında bu, müşteri lehine bir hareket olduğu için çok fazla sesimizi çıkarmıyoruz. 2015’e göre kârın da zararın da büyümeyeceğini düşünüyorum. Sektör büyümesine rağmen gelir artmayacak. Pazar payının yüzde 70’ine sahip olan ilk 4 şirket, gelir-gider ve kâr-zarar oranlarını çok etkiliyor. Bu büyüklerin ilk 5 aylık tabloda durumunun çok kötü olmadığını söyleyebiliriz. Şirketler, devamlı yeni satış yaptığı için yeni maliyet ekleniyor. Bugün şirketler satışı durdurup var olan portföyüyle ilerlese ciddi biçimde kâr elde edebilir. Ama o zaman da pazar payını kaybedeceği için bunu yapmak mümkün değil” diyor.

“SON ÇEYREKTE HAREKET BEKLİYORUZ”
YEŞİM PINAR KİTAPÇI / KOÇ FİNANS GEN. MÜD.
15 TEMMUZ ETKİSİ

Yılın 3’üncü çeyreğinde yaşanan darbe girişimiyle ülkemiz olağanüstü bir durum yaşadı. Bu sürecin toplumumuzun tüm kesimlerine etkisi olduğu gibi reel sektör dinamiklerine de yansımaları oldu. Bununla birlikte bu zorlu sürecin alınan ekonomik istikrar tedbirleriyle kısa sürede atlatılacağını öngörüyoruz. Nitekim ağustos ayı verileri de bunu destekler şekilde gerçekleşti. Yılın son çeyreğinde de otomotiv markalarının geleneksel indirim kampanyalarıyla hareketli bir sezon ve buna bağlı olarak yüksek bir kredi hacmi bekliyoruz. Bu çerçevede 2016 sonunda, yılın başında öngörülen büyümeye nazaran bir miktar düşüş olsa da büyümenin tahminlere yakın seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz.
TAKİPTEKİ KREDİ ORANI
Finansman sektöründe kârlılığın temel bileşenleri faiz marjı ve takipteki kredilere ayrılan karşılıklar. Faiz marjları geçen yıla paralel seyrediyor. Kullandırılan kredilerin geri ödeme performansında da bu yıla özel bir sıkıntı gözlemlenmiyor. Sektörün takipteki kredi oranları geçen yılki seviyelerinin biraz üzerinde olsa da bankaların oranlarından düşük seviyede, alarm veren bir durum yok. Bununla beraber 2016 yılında finansman sektöründe ana odağın kârlılıktan ziyade başta KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarını destekleyerek reel ekonomimize hacim büyümesiyle katkı sunmak olduğunun da altını çizmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz