5 alanda son tablo

Yılın son çeyreğine giriyoruz. Türkiye ekonomisinden yavaşlama sinyalleri geliyor...

19.12.2016 10:32:460
Paylaş Tweet Paylaş
5 alanda son tablo
Yılın son çeyreğine giriyoruz. Türkiye ekonomisinden yavaşlama sinyalleri geliyor. Bu tabloda sadece iç talepteki değil dış talepteki zayıflamanın da etkisi var. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin de piyasalar üzerinde olumsuz etkisi oldu. Ayrıca Standard&Poor’s’un ardından Moody’s’in de Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi olumsuz havayı iyice pekiştirdi. İşte bu tablodan bankacılık dışı finans kategorileri de etkilendi. Ancak her kategoriye yansıması farklı oldu. Sigorta kategorisinde fiyat artışından dolayı rekor büyümeler yaşandı. Finansman şirketlerinde ise büyüme beklentisi korunuyor. Buna karşılık BES’te geçen yıla benzer, yatay bir seyir var. Oysa faktoring ve leasingde tablo çok farklı. Faktoring kategorisi yerinde sayarken leasingde ise küçük bir büyüme kaydedildi. Yıl sonuna ilişkin tahminler de bu iki kategoride ciddi bir hareket beklenmediği yönünde.

SİGORTADA BÜYÜMEDE SIÇRAMA
2016 başında hayat dışı sigortacılık için büyüme öngörüleri, 2015’i yüzde 20 ile kapatan sektör için oldukça mütevazıydı. Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, sektör büyümesini yüzde 10-15 arasında beklerken Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, yıl sonunda sektörün toplam prim üretiminin yüzde 13-15 arasında artacağını öngörüyordu. Ama sektör primde, bu yılın ilk 6 ayını yüzde 37,8 büyümeyle kapatmayı başardı. Toplam prim üretimi ise 17 milyar 721 milyon TL oldu. Peki bu hızlı büyüme nereden kaynaklanıyor? SBN Sigorta Genel Müdürü Recep Duray yaptığı açıklamada büyümede ana etkenin trafik sigortalarında artan fiyatlar olduğuna dikkat çekiyor. Öyle ki ilk yarıda trafik sigortalarında prim artışı yüzde 115’lik sıçrama yaptı. Sompo Japan Genel Müdürü Recai Dalaş, “Bu yıl sektör hızlı büyüyor. Burada asıl trafik sigortası branşı etkili oluyor. Yüzde 40 civarı büyüme, yabancıların aklını durduruyor” yorumunda bulunuyor. Sektörün bu yılı yüzde 35-40 arası büyümeyle kapatması öngörülüyor. Ancak trafik sigortaları fiyatlarında düşüş eğilimi devam ediyor ve asıl yıl sonu prim üretimini bu etken belirleyecek gibi görünüyor. Recai Dalaş, “Trafik sigortalarında artık fiyatlar oturuyor. Hatta aşağı doğru trend var. O yüzden büyüme ilk 6 ay civarında kalır” diyor. Kârlılık anlamında da 2016 daha aydınlık görünüyor. Hayat dışı sigortada ilk 6 ayda net dönem kârı 144 milyon TL oldu. 2015’in ilk 6 ayındaysa 198 milyon TL net dönem zararı kaydedilmişti. Çünkü trafik sigortasındaki zarar, azalma eğiliminde. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 1,2 milyar TL teknik zarar edilen branşta, bu yılın ilk yarısında teknik zarar 515 milyon TL’ye geriledi.

LEASİNGDE PERFORMANS ZAYIF
Leasing sektörü için maalesef tablo bu kadar parlak değil. Turkcell Finans Genel Müdürü ve Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, sektörün 2016’nın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla daha zayıf performans gösterdiğini açıklıyor. 2016’nın ikinci çeyreğinde ise bir nebze hareket görüldüyse de sektör, AkLease Genel Müdürü Şenol Altundaş’un açıkladığı gibi TL bazında yüzde 5 bir artışla kapatabildi. Bu oran, yılın başındaki hedefin epey uzağında. İş 250 CAPITAL 10 / 2016 Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, “Önceki büyüme beklentimiz GSYİH’nin yüzde 4,5 büyüyeceği ve özel sektörün leasing kullanımı yaptığı makine ve ekipman yatırımı oranının yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşmesi üzerineydi. Buna göre finansal kiralama sektörünün yeni yaptığı işlemlerde TL bazında yüzde 12 artış bekliyorduk” diyor. FKB, son dönemde büyüme oranını revize ederek yüzde 5 olarak açıklıyor. Çünkü sektör yöneticileri, 3’üncü çeyrekteki durgunluktan olumsuz etkilenildiği görüşünde. Hasan Bolat, “3’üncü çeyrekte yaşanan gelişmeler yatırım iştahının ötelenmesine neden oldu. Bu nedenle nispeten zayıf bir 3’üncü çeyrek verisi bekliyoruz. Son 3 ay geleneksel olarak firmaların yatırıma yöneldikleri bir dönem, talebin görece artacağını öngörüyoruz” diyor. Şenol Altundaş da “2016 başında işlem hacmi büyüme beklentisi yüzde 15’ti. Bu oran gerçekleşmese bile sektörün bu yılı pozitif bir ivmeyle tamamlamış olacağını düşünüyoruz” yorumunda bulunuyor. Ancak bu dönemde sektörde oyuncuların işlerdeki seçiciliği ve kâr odaklılığı nedeniyle kâr negatif olarak etkilenmiyor. Sektörde özkaynak kârlılığı, 2015’in ilk yarısında yüzde 13,9 iken 2016’nın ilk yarısında yüzde15,3’e yükseldi. Cantekin, yıl sonu kârlılığının geçen yılın üzerinde biteceğini de belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz