"65 binler mümkün ama temkin şart"

Attila Köksal’ın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
65 binler mümkün ama temkin şart
Haziran ayı piyasalar acısından oldukça hareketli geçti. İMKB yatırımcısının yüzü güldü. Ancak artan belirsizlikler dikkate alındığında yılın ikinci yarısını “temkinli olma dönemi” olarak nitelendiren Standard Ünlü Menkul Değerler Genel Müdürü ATTİLA KÖKSAL, portföylerde ise uzun vadeli tutulmak üzere kademeli alım yapılarak hisse senedi alınmasını tavsiye ediyor. Köksal’ın önerdiği hisseler YKB, Bizim Toptan, Migros, Enka İnşaat, Akfen Holding, TAV, Cimsa ve İs GYO. Yılın ikinci yarısına yönelik ciddi bir belirsizlik var. Avrupa kaynaklı sorunlar, daha da kötüye gidebilir. Bunun yanında son dönemde Suriye ile yaşanan gerginliklerin tırmanma eğilimi, piyasalar tarafından yakından izleniyor. Bu durumda da yatırımcının daha temkinli hareket etmesi gereken bir süreç karşımıza çıkıyor. Yılın ilk yarısını ve ikinci yarısında piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Standard Ünlü Menkul Değerler Genel Müdürü Attila Köksal ile konuştuk. Üçüncü parasal genişleme olur, olmazdan çok bunun gereksiz olduğunu söyleyen Köksal, piyasayı daha fazla likiditeye boğmanın doğru olmayacağı kanaatinde. Çünkü bu likiditenin zaman içinde çekilmesi gerekiyor. Bu süreçte aşırı bir risk alınmamasını tavsiye eden Köksal, özellikle borsada daha temkinli olunması gerektiğini söylüyor. Piyasalarda da bu temkinli duruşu görmeye başladıklarını anlatan Köksal’ın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

Capital: İlk 6 ayda hangi yatırım araçları getiri açısından öne çıktı? Neden?
- Yılın ilk yarısında İMKB dışında kazandıran bir yatırım aracının olmadığını görüyoruz. Yılın ikinci yarısı, biraz sancılı da olsa yüzde 18 getiri söz konusu oldu. Ancak unutmamak gerekir ki kasım 2011’de yapılan 71.000’lerdeki zirvenin yaklaşık yüzde 20 oranında gerisindeyiz. Bu süreçte faizden de yüzde 15 kazanıldığını düşünürsek borsa, hala son dönemdeki çıkışa rağmen getiri açısından geride. Döviz piyasasına bakıldığında Euro dolara karşı yüzde 3, dolar TL’ye karşı yüzde 5 civarında değer kaybetti. Euro ise TL’ye karşı yüzde 7 gibi düştü. Dolayısıyla dolar ve Euro’ya yatırım yapan yatırımcı zarar etti. Altın, yılbaşından bugüne dolar bazında yüzde 4 değer kazandı. Ancak dolar, TL’ye karşı değer kaybına uğradığı için altındaki getiri nötr oldu. Bono-tahvile bakıldığında yılbaşında yüzde 11,5 olan faizler, yüzde 9’a düştü. Tahvil taşıyanlar bu anlamda kazanç elde etti. Mevduatta da 6 aylık dönemde yüzde 4-4,5 gibi bir getiriye sahip oldular. Sonuç itibaııyla ilk 6 aya bakıldığında TL’yi tercih eden yatırımcılar, kazanç sağladı. Yıllardır da TL, yatırımcısına kazandırmaya devam etti. Dövize dayalı enstrümanlara yatırım yapanlar ise zarar etti.

Capital: Hisse senedi yatırımcısına ne tavsiye ediyorsunuz?
- Biz kurum olarak net hedefler vermekten kaçınıyoruz. Özellikle kurlarda böyle hedef vermenin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Hisse senedi önerisinde bulunurken de uzun vadeli önerilerde bulunuyoruz. İşin profesyonelleri piyasanın çok içinde zaten, onlara sektörel tahminler, öngörüler konusunda destek veriyoruz. Bireylere ise hisse senedi bazında tahmin vermekten mümkün olduğunca kaçınıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz