Arayış hızlandı

Türk bankaları bölgesel oyuncu olmak için kolları sıvıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Arayış hızlandı


HAKAN BiNBAŞGiL / AKBANK GENEL MÜDÜRÜ
"YENİ YATIRIM FIRSATLARINI TAKİP EDİYORUZ'
YETERLİ SERMAYEMİZ VAR

Öncelikli odağımız, önemli büyüme fırsatları bulunan Türk bankacılık sektörü. Ancak başta hissedarlarımız olmak üzere paydaşlarımıza uzun dönemli, sürdürülebilir değer yaratma potansiyeli sunan yurtiçi ve yurtdışı yatırım fırsatlarını da takip ediyoruz. Bu fırsatları titizlikle değerlendiriyoruz. Bankamızın çok güçlü bir sermayesi var. Bu, hem organik hem de inorganik büyümeye yeterli olacak bir sermaye... Öte yandan yurtdışı pazarlarda ekonomik sıkıntıların sürdüğünü de görüyoruz. Ülkemiz ise istikrarlı ortamı ve başarılı büyüme performansıyla öne çıkıyor. Yurtdışında büyüme planlarını dikkatle incelemek, doğru karar vermek lazım.
ALMANYA’DA 6,5 MİLYAR TL
Yurtdışı faaliyetlerimizi Almanya ve Dubai'de yerleşik iştiraklerimiz ve Malta şubemizle sürdürüyoruz. Almanya'da Akbank AG adı altında bir bankamız var. Türkiye, Almanya, Rusya ve diğer Orta Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Bu iştirakimizin 2012 sonu aktif büyüklüğü 6,5 milyar TL. Bu pazarda 2012 yılı ortalarında hayata geçirdiğimiz bireysel mevduat ürünlerinde kısa sürede 15 bin 500 müşteriye ve 375 milyon Euro hacme ulaşıldı. Bu hacmin 2013 yılı sonuna kadar 700 milyon Euro'ya yükselmesini bekliyoruz. Bu bankamızı mevcut faaliyet alanları etrafında büyütmek istiyoruz ve özellikle Avrupa'daki gelişimimizi bu banka üzerinden yapmayı planlıyoruz.
ORTADOĞU’YA KAPI
Şimdilik yurtdışına Almanya ve Dubai'den, Avrupa ve Körfez Bölgesi'nden açılıyoruz. Zaman içinde bu tür modelleri başka ülkelere de adapte etmek mümkün. Rusya ve Çin de temsilcilik açmaya yönelik planlarımız var, çalışmalarımız devam ediyor. Dubai'de Aralık 2009'da temsilcilik açtık. Bu temsilciliğimizle tüm Körfez ülkelerine uzanan geniş bir coğrafyaya hizmet veriyoruz. Yatırım bankacılığı, özel bankacılık, ticari ve kurumsal bankacılık hizmetleri veriyoruz. Son iki yılda bölgeden 2 milyar dolara yakın konvansiyonel ve islami finansman kaynağı ve 1 milyardan dolardan fazla dış ticaret ve teminat mektubu işlemleri yaratıldı. Bunun yanında Çin ve Japonya ile Türkiye arasında ticari köprüler kurduk. Bank of China ile birlikte Akbank bünyesinde 'Çin Masası' da oluşturduk.

MURAT BASBAY / CREDIT EUROPE BANK CEO
"FİBA GRUBU NUN YURTDIŞINDA BÜYÜKLÜĞÜ 13 MİLYAR DOLAR"
10 ÜLKEDE VARIZ

Fiba Grubu olarak Credit Europe Bank ismiyle 10 ülkede bankacılık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bankamızın konsolide bilanço büyüklüğü 13 milyar doları buluyor. Hollanda, Almanya, Belçika, İsviçre, Malta, Romanya, Ukrayna ve Rusya'da iştirak ve şubelerimiz var. Yurtdışında 200 şubemiz bulunuyor.
3,5 MİLYON MÜŞTERİ
Yurtdışında toplam müşteri sayımız 3,5 milyonun üzerinde. Bu sayının büyük bölümünü bireysel bankacılık ve kredi kartı müşterilerimiz oluşturuyor. Kurumsal ve KOBİ müşteri sayımızsa 20 bine yakın. Batı Avrupa ülkelerinde bireysel müşterilerimize direkt bankacılık kanallarıyla ulaşırken, Doğu Avrupa'da daha çok şube, ATM ağlarımızı ve kredi satış noktalarımızı kullanıyoruz. Bu yıl özellikle Rusya'da gelişen müşteri ihtiyaçlarına göre yeni şubeler açmayı planlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz