Arayış hızlandı

Türk bankaları bölgesel oyuncu olmak için kolları sıvıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Arayış hızlandı
Kamudan özel sektöre ve katılım bankalarına kadar her bankanın yurtdışında büyüme hedefi var. Özellikle Avrupa ve İslam ülkelerinde fırsatları değerlendiriyorlar. Ziraat Bankası, Orta Asya ve Kırgızistan’da satın alacak banka arıyor. Garanti Bankası Romanya’da, Yapı Kredi Bankası ise Azerbaycan’da büyümesini güçlendirmeye öncelik veriyor. Yurtdışındaki ağlar giderek büyüyor. Türk bankalarının 2012 yılı sonunda yurtdışındaki iştiraklerinin aktif toplamı da 90 milyar TL’yi aşıyor. Global oyuncu olma treni kaçtı. Sektörün 180 milyar sermayesi var. Bu büyük ama dünya çapında küçük... Batı’da bir bankanın sermayesi bizim sektörünkinden fazla. Onun için biraz ayağımızı yere sağlam basmamız gerekir. Mevcut konjoktürde bölgesel olarak tabii bazı avantajlar sağlayabiliriz.” Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bu sözleriyle Türk bankalarının yurtdışında global hedefler yerine bölgesel büyük oyuncular olma yolunda çalışmaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Gerçekten de Türk bankacılık sektörünün son yıllarda yurtdışında attığı adımlar da Özen’in bu fikrini doğruluyor. Özellikle büyükler liginde yer alan ilk 10 Türk bankası, çevre ülkelerde bölgesel oyuncu olma adına önemli hamleler yapıyor. Örneğin sektörün lideri İş Bankası’nın genel müdürü Adnan Bali, yurtdında bankacılık imkanlarını değerlendirdiklerini belirtiyor.ve “Sınır ötesi genişleme faaliyetlerimizi hem iştirak edinme hem yurtdışı şube açılışlarıyla devam ettiriyoruz” diyor.

Zaten Türk bankaların yurtdışında elde ettikleri rakamlar da mevcut işleri içinde yabana atılmayacak bir paya erişiyor. BDDK verilerine göre Şubat 2013 itibarıyla Türk bankacılık sektöründe yurtdışı şubelerin yarattığı aktiflerinin toplam aktiflere oranı yüzde 9,4. Aynı şekilde yurtdışı şubelerde oluşan kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 4,78’i buluyor. Türk bankaları yurtdışı tarafındaki etkinliklerini artırmak amacıyla şubeleşme, sıfırdan banka kurma ya da satın alma yoluyla kendilerine yeni hedef ülkeler belirliyor.

İLK SIRADAKİ ÜLKELER
Türkiye’nin en büyük kamu bankası Ziraat Bankası, yurtdışında Almanya’dan Azerbaycan’a uzanan 7 iştirakiyle dikkat çekiyor. Ziraat Bankası Uluslararası Bankacılık ve Ortaklıklar Genel Müdür Yardımcısı Osman Arslan, yurtdışındaki hedeflerini şöyle açıklıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz