E-banka liderleri

İnternet ve mobil bankacılık, şubeden 10 kat az maliyetli yapısıyla bankaların yeni gözdesi...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
E-banka liderleri
Son dönemde mobil uygulamalarla büyüyen dijital bankacılığın Türkiye’de aktifli milyonun üzerinde müşterisi var. Gelecek 5 yılda internet bankacılığı kullananların sayısının 25 milyonu ve mobil bankacılık kullanıcılarının ise 10 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Internet ve mobil kanalların bankaların gelirleri içindeki payı da giderek artıyor. Garanti Bankası’nda dijital kanalların payı yüzde 10’u, Akbank’ta internet bankacılığının oranı yüzde 33’ü, mobil bankacılığın oranı ise yüzde 4’ü buluyor. Dijital kanallardan sorumlu genel müdür yardımcıları internet ve mobil bankacılıkta liderlik için yarışıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Aslında tüm bankalar bilincinde... Güvenli ve kolay bir online bankacılık deneyimi sunmak artık bir zorunluluk, hatta temel başarı faktörlerinden biri haline geldi. Bu nedenle bankacılıkta işlemler, şubelerden internet ve mobil bankacılık kanallarına doğru kayıyor. İnternet ve mobil bankacılık kullanım verileri de bu trendi açık şekilde ortaya koyuyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin Mart 2013 verilerine göre yıllar içinde internet bankacılığına en az bir defa giriş yapan kişi sayısı 24 milyonu buluyor. Son ğ 1 yılda internet bankacılığı kullanan aktif müşteri 3 sayısı yüzde 16 artarak 11 milyona çıktı. Mobil 3 bankacılıkta aktif müşteri sayısı son bir yılda üç kat yükselerek 2,1 milyona ulaştı.

Bugün bankacılık işlemlerinin yüzde 40’ı internet, yüzde 5’i ise mobilde gerçekleşiyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Beş yıl içinde internet bankacılığı kullananların sayısının 25 milyonu ve mobil bankacılık kullanıcılarının ise 10 milyonu aşacağını tahmin ediyoruz” diyor.

Özellikle mobil taraftaki hız inanılmaz... Türkiye’de mobil bankacılık müşteri sayısı son 3 yılda 30 kat arttı. 2013 itibarıyla dünyada mobil işlemlerin tüm işlemler içindeki payı yüzde 10 seviyesinde. 2012 yılında internet bankacılığından 10 kat hızlı büyüyen mobil bankacılığın dünyada 2014, Türkiye’de ise 2015 yılında internet bankacılığını geçeceği tahmin ediliyor. Tüm büyük bankalar da gelecek planlarını bu trend üzerinden şekillendiriyor. Bankaların son 3-4 yıldır sadece dijital kanallara özel genel müdür yardımcıları atamaları da bunun belirgin bir göstergesi. Geleceğin bankacılığına şekil veren bu isimler, bu alanda kurumlarını öne çıkarmak için yarışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz