"Endekste 65 binin üstü görülebilir"

Şeniz Yarcan’ın piyasa beklentileri ve yatırımcılara önerileri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Endekste 65 binin üstü görülebilir
IMKB’de son dönemde yaşanan dalgalı trendin oluşmasında AB ve jeopolitik gelişmeler etkili oldu. Bu faktörlerin etkisinin azalmasıyla ve büyüme beklentilerinin artmasıyla birlikte İMKB’nin yılın ikinci yarısında 65.000’in üstünü zorlamasını bekleyen Yatırım Finansman Menkul Değerler Genel Müdürü ŞENİZ YARCAN, “Yılın geri kalanı için daha olumluyuz” diyor. Yarcan, model portföylerinde Emlak Konut, Bank Asya, Garanti Bankası, Koza Altın, TAV ve Tofaş’ın olduğunu belirtiyor. Hisse senedi piyasaları, Avrupa’daki borç krizi ve ABD’deki ekonomik toparlanmayla ilgili endişelerin artmasına paralel olarak nisan ayında zayıf bir performans sergiledi, Global piyasalarda, sorunlu Avrupa ekonomilerine ilişkin kaygılar bir kez daha belirginleşirken ABD’den gelen beklentinin altındaki veriler sonucunda risk algılamalarında belirgin bir bozulma yaşandı, Global piyasalardaki riskli varlıklardan kaçış modu, nisan ayında Türk hisse senetlerinin de zayıf bir performans sergilemesine neden oldu. İç gündem olarak Merkez Bankası’nın sık sık istisnai ve istisnai olmayan gün uygulamaları arasında politika değiştirmesi yatırımcı güvenini olumsuz yönde etkileyen bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Sonuçta İMKB, nisan ayında gelişen piyasalara göre daha olumsuz bir tablo çizdi. Ancak Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan, ekonomide yılın ikinci yarısındaki iyileşme beklentisinin İMKB’ye de yansımasını bekliyor. AB ve jeopolitik tarafta sorun çıkmazsa endeksin tekrar 65.000 üstü seviyeleri aşacağını düşünüyor. Yarcan’ın piyasa beklentileri ve yatırımcılara önerileri şöyle:

Capital: Yılın ilk dört ayında yatırım araçlarının getirilerini değerlendirir misiniz?
- Yılın başından nisan ayının ortalarına kadar emtia cephesinde petrol, bakır ve altın fiyatları sırasıyla yüzde 11, yüzde 9 ve yüzde 6 oranında primli oldu. Döviz tarafında parite Euro lehine yüzde 1,25 değer kazandı. TL, dolar karşısında yüzde 5’in üzerinde geriledi ve döviz sepetinde de yüzde 4,5 oranında düşüş yaşandı. 2011 ’i yüzde 11,48 seviyesinden kapatan gösterge tahvilinin faizi ise 207 baz puan düşüşle bugün itibarıyla yüzde 9,42 seviyesinde. İMKB-100 Endeksi ise yıl başından itibaren sağladığı yüzde 18,5 değer artışıyla 2011 yılındaki yüzde 23’lük kaybı telafi etmeye çalışıyor.

Capital: Kur ve faiz tarafında MB etkili oldu mu?
- TL, takip ettiğimiz para birimleri içinde 2012 yılı başından itibaren dolar karşısında en fazla değer kazanan ilk beş para birimi içinde. Merkez Bankası Başkanı’nın yılbaşında yaptığı sunumda, 2011 yılını dolar karşısında en fazla değeri kaybederek tamamlayan TL’nin, 2012 yılında doları yeneceği yönündeki mesajlarının etkili olduğu gözleniyor. Tahvil piyasasında ise 2011 yılındaki 13 milyar doların üzerinde yabancı girişinin ardından 2012 yılı başından itibaren ise 650 milyon dolarlık çıkış olduğu göze çarpıyor, Ancak global çapta reel faiz oranlarının halen tarihi düşük seviyelerde olması nedeniyle gösterge tahvilin faiz oranı iki basamaklı seviyelerin altında seyrediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz