"Hisse oranını azaltın"

Seçimler öncesi ralli beklentisi özellikle yaşanan yurtdışı olumsuzluklarla birlikte geri plana atıldı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hisse oranını azaltın

Endeks, 70.000'lerden 62.000 seviyelerine gevşedi. Yurtdışına bağlı olarak aşağı hareketlerin 58.000 ana desteğine kadar sürebileceğini söyleyen İnfo Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi MURAT KAYACAN, "Bu seviyelerde kademeli alım öneriyorum. Ancak yaz döneminde kredili işlemlerden uzak durulmalı ve kârdaki hisselerde realizasyon yapılmalı" diyor. Türkiye'nin istihdam, cari açık gibi bazı makro sorunları olsa da özellikle 2010 yılının son çeyreğinde gelen yabancı fonlar, 2011 için umut verici nitelikteydi. Seçim süreci öncesinde ralli beklentisi vardı. Ancak AB'de Yunanistan başta olmak üzere İtalya, İspanya ve Portekiz'deki olumsuz gelişmeler, global piyasaları olduğu gibi İMKB'yi de olumsuz yönde etkiledi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'ndeki (MENA) gelişmeler sonrasında Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgeye gelen yabancı fonlar, hızla bu bölgelerden çıktı. Bu gelişmeler sonrasında 12 Haziran'da Türkiye'de yapılacak genel seçimlerde İMKB'de beklenen yukarı yönlü ralli hareketi yerini satış dalgasına bıraktı. Endeks, 70.000'lerden 60.000 seviyelerine doğru gevşedi. İMKB'deki yabancı payının yüzde 67'lerden yüzde 63'ün altına gerilediği görüldü. Dolar kuru 1,52'den 1,60'ları test etmeye başladı. Gösterge faiz tekrar yüzde 9 seviyelerinin üzerini zorladı. Bundan sonra yaşanması beklenen süreci, 2011'in işlem hacmi bazında dikkat çeken kurumlarından İnfo Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi ve İnfo Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacan'a sorduk:

Capital: 2011'in ilk beş ayını değerlendirir misiniz? Piyasalar nasıl bir süreç yaşadı?
- Türkiye son iki yıl içinde ekonomik anlamda ciddi boyutta bir büyüme gösterdi. Gelen ekonomik verilerin bir çoğu gelişen piyasalar içinde Türkiye'nin yatırımcılar açısından ne kadar önemli olduğunu da teyit eder şekildeydi. Her ne kadar sanayi üretim rakamları, istihdam verileri ve cari açık konuları, Türkiye'nin problemleri arasında yer alsa da özellikle 2011'e girerken yabancı fonlar Türkiye'ye ilgi gösteriyordu. 2011'de de seçime rağmen, 2010'a benzer şekilde yukarı hareketlerin sürmesi bekleniyordu. Ancak İMKB için piyasaların beklediği bu gelişme ne yazık ki gerçekleşme fırsatı bulamadı.

Capital: Yükseliş beklentisinin gerçekleşmemesinin nedenlerini anlatır mısınız?
- Öncelikle Avrupa Birliği ülkelerinden başta Yunanistan olmak üzere İspanya ve Portekiz'deki olumsuz gelişmeler global piyasaları olduğu gibi İMKB'yi de olumsuz yönde etkiledi. İlk olarak bu ülkelere verilecek yardım paketleri piyasaların ateşini bir nebze almış olsa da geçen zaman içinde bahsi geçen bu ülkelerin ekonomilerinde beklenen düzelmelerin gerçekleşmemesi olumlu beklentilerin yerini kaygıya ve endişeye bıraktı. Geçen yıl 158 milyar dolarlık kurtarma paketi yetmeyen Yunanistan için 85 milyar dolarlık ek yardım verilmesi talep ediliyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor's Yunanistan'ın kredi notunu BB'den BC'ye indirdi. İspanya'ya baktığımızda ise durum fazla bir değişiklik göstermiyor. Bu ülkede 2010 yılında işsiz sayısı 4,7 milyon kişiye ulaştı. Yani oransal olarak baktığımızda işsizlik yüzde 20,33'e kadar çıkmış durumda. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İspanya'nın kredi notu görünümünü durağandan negatife indirdi. Ayrıca İspanya'nın dış borç yükünün de çok yüksek olması AB'nin kaygılanmasının bir diğer nedeni. Portekiz'de global krizden nasibini alan ülkeler arasında. Bütçe açığı GSYH'nin yüzde 8,6'sı seviyesinde. Ülkede kemer sıkma tedbirlerinin parlamentoda kabul edilmemesi Başbakan Jose Socrates'i istifa ettirdi. İşte Avrupa'daki bu gelişmeler, bölgenin komşusu Türkiye'yi de olumsuz yönde etkiledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz