"İhracat kredilerindeki payımız hızla artacak"

Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül, Odeabank’ın ihracat kredileri ve bu alandaki diğer hizmetleri konusundaki sorularımızı yanıtladı.

30 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat kredilerindeki payımız hızla artacak
Türkiye bankacılık sektönün yeni temsilcisi Odeabank, henüz bir yıllık bir banka olmasına reğmen mevduat bankaları arasında 14’üncü sıraya kadar yükseldi. 9 milyar TL kredi hacmine ulaştı.

Bunun yüzde 8’inin ihracat kredisi olduğunu söyleyen Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül, “Ana ortağımız Bank Audi’den de aldığımız güçlü Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bölgesi başta ihracatçı şirketlerimizi her konuda destekliyoruz” diyor.

Odeabank,15 yıl aradan sonra sıfırdan banka kurma lisansı alarak 2 Ekim 2012 tarihinde bankacılık sektörüne 49’uncu banka olarak girdi. Şu an mevduat bankaları arasında 14’üncü sıraya kadar yükseldi.

Ana hissedar Bank Audi, Odeabank’ta 300 milyon dolar olan başlangıç sermaye desteğini çok kısa bir süre zarfında 900 milyon dolara yükseltti.

Bank Audi sermaye desteğinin yanı sıra, bölge ve ürün tecrübesini her daim paylaşıyor. Farklı ülkelerde bulunan grup bankaları ve var olan muhabir ilişkileri ile Odeabank’ın hizmetlerini en etkin şekilde destekliyor.

Odeabank Ekim 2012’den bu güne kadarki kısa bir süre içerisinde yaklaşık 9 milyar TL kredi verdi. Bu rakamın da yaklaşık yüzde 8’ini ihracat kredileri oluşturuyor. İhracat kredisinin yanında verilen ilave hizmetlerde Bank Audi’nin önemli desteğinin olduğunu söyleyen Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül, “Beklenileceği üzere sıfırdan kurulmuş bir banka olarak ilk etapta nakit kredilere öncelik verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz