"İLK YARIDA HİSSE SENEDİ ÖNE ÇIKACAK"

Son dönemde Rusya’da yaşanan gelişmeler, piyasalarda volatil hareketlere neden olsa da sonrasında denge buldu. Bu volatilitenin 2015 hesaplarında ciddi bir dekişikliğe neden olmadığını söyleyen BGC Partners Genel Müdürü ALİ RIZA İNCEKARA, 2015 için petrol fiyatlarına ve güçlü dolara vurgu yapıyor. İlk yarı için hisse ağırlıklı portföy öneriyor. Petrolde 85 dolar/varil ortalama fiyatın endeks için 956.000 seviyelerine işaret ettiğini kaydeden İncekara, “Güçlü dolar ise özellikle yılın ikinci yarısında FED’in olası faiz kararıyla piyasalarda negatif etkiye neden olabilir” diyor.

16.02.2015 12:00:270
Paylaş Tweet Paylaş
"İLK YARIDA HİSSE SENEDİ ÖNE ÇIKACAK"
Piyasa için 6 kritik not
1 Piyasalar için iki temel belirleyici var: Birincisi petrol fiyatları, ikincisi güçlü dolar. Bunlar Türkiye özelinde piyasaları zıt yönde etkileyen faktörler. Düşen petrolün pozitif, güçlü doların negatif etkisi var.
2 Portföylerde hisse senedinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle yılın ilk yarısında hisse ağrlığı daha önde olmalı. 
3 Rusya’da yaşanan krizin önemli bir ticari partner olması nedeniyle etkileri olacak. Ancak yaşanan bu volatil süreç, 2015 senaryomuz içinde çok büyük bir değişikliğe yol açmadı. 
4 Petroldeki düşüş, bizi olumlu etkiliyor, ancak bu etkiyi çok da fazla abartmamak lazım. Biz ortalama petrol varil fiyatını 100 dolar olarak öngörürken, yeni ortalama hedef fiyaımız 85 dolar. 
5 Faiz seçiminde ÖST’ler mevduat faizinin yüzde 2-3 üzerinde olması nedeniyle iyi bir alternatif. Ancak, şu ana kadar hiç yaşamadığımız kredi riski, 2015 yılında gündeme gelebilir. 
6 Eğer petrolde ortalamada 70 dolar/varile gelirsek yılın ikinci yarısı için soru işaretleri biraz daha ortadan kalkar. FED’in faiz artırım sürecinin etkisi daha az hissedilir. 

Yılın son ayına hızlı giren piyasalar, aralık ayında sert satışlar yedi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle piyasalarda bahar havası eserken Rusya’da rublenin değerinde yaşanan sert düşüş, piyasalarda ‘hesaplar değişiyor mu’ sorusunu beraberinde getirdi. Özelikle Rusya piyasasında satış yapamayan yatırımcıların, Türkiye pazarında satış yaptıkları gözlendi. Sonuçta 86.000 seviyesini deneyen borsa, gelen satışlarla 79.000 seviyesine kadar geriledikten sonra toparlandı. 2,20-2,25 arasında seyreden dolar/TL bir anda 2,41 tarihi zirvesini gördükten sonra 2,30-2,35 aralığında denge buldu. Gösterge faiz yüzde 7,5 seviyesinin alt ından yüzde 8,75 seviyelerine çıktı ve sonrasında yüzde 8-8,5 aralığında denge buldu. BGC Partners Genel Müdürü Ali Rıza İncekara, Rusya’nın önemli bir ticari partner olması nedeniyle etkilerinin olacağını söylüyor. Ancak “Yaşanan volatil süreç, 2015 senaryomuz içinde çok büyük bir değişikliğe yol açmadı” diyor. Bunun yanında petrol fiyatlarına vurgu yapan İncekara, 1-2 ay önceye göre petrol fiyatında beklentilerin üzerinde düşüş olduğunu ve bunu fiyatlara biraz daha kattıklarını kaydediyor. İncekara’nın 2015 piyasa tahminleri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz