Krize rağmen karneler parlak

CEO'lar, 2009'da olduğu gibi 2011'de de krize rağmen sınıfı geçti.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krize rağmen karneler parlak


Krediler hız kesti
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, 2011'deki tabloyu şöyle özetliyor: "TCMB ve BDDK tarafından alınan önlemlerin etkisiyle yıl sonuna doğru kredilerin yıllık artış hızında yavaşlama görüldü. Ayrıca yılın son çeyreğinde Avrupa kaynaklı risklerin gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarında yarattığı sıkıntılar, kurlarda artışa neden olarak bankacılık sektörüne olumsuz etki yaptı. Kalkan'ın işaret ettiği gelişmeler, bankaların kredi büyümesinde istedikleri performansa ulaşamamasına sebep oldu. Sektörün toplam kredi büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 29,87 artışla 682,9 milyar TL'ye ulaştı. Ancak 2009 rakamlarının çok daha kötü olduğunu hatırlamakta fayda var. Global krizin etkisiyle bankacılık sektörü 2009'da toplam kredilerini sadece yüzde 6,9 düzeyinde büyütebilmişti. 2010'da ise büyüme 33,9'du. 2011'de söz konusu konjonktür nedeniyle kredi büyümesi yüksek bankaları taçlandırmak pek mümkün değil. Ancak yine de 2011'in bir kredi büyümesi lideri var tabii. Halka açık bankalar arasında en yüksek kredi büyümesini, bir önceki yıla göre yüzde 42,6 oranında artışla İş Bankası'nın gerçekleştirdiği görülüyor. İş Bankası'nı sırasıyla Akbank ve Yapı Kredi izliyor. Yapı Kredi Bankası CEO'su Faik Açıkalın, kredilerde sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdiklerini söylüyor. Bankanın kredi büyüklüğünün 69 milyar 326 milyon TL'ye ulaştığını söyleyen yönetici, "Bireysel ihtiyaç kredileri alanında sektörden 2 kat hızlı büyüdük. KOBİ kredilerinde yüzde 50 artış kaydettik. Kredilerimizin aktiflerimize oranı yüzde 59'a ulaştı" diyor.

ERGUN ÖZEN / GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ
"UZUN VADELİ BAŞARI İÇİN ŞUBEYE YATIRIM ŞART"
2012 NE GETİRECEK?

Şu ana dek elde ettiğimiz veriler ve global ekonomideki çalkantılar 2012'nin de en az 2011 kadar zor bir olacağına işaret ediyor. Avrupa kaynaklı sorunlar konusundaki gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkileri, Merkez Bankası ve BDDK tarafından alınan ve alınmakta olan yasal ve düzenleyici aksiyonlar 2012 yılını şekillendirecek başlıca unsurlar olacak.
GARANTİ'NİN PLANI
Bu yıl en öne çıkaracağımız konular müşteri odaklılık ve fonlama tarafıyla ilgili olacak. Müşteri memnuniyetini daha da artıracak adımlar atmayı, müşteri şikayetlerini en aza indirmeyi ve bu yolla mevcut müşterilerimize daha iyi hizmet vererek müşteri hacimlerini artırmayı hedefleyeceğiz. 2012'de de kurumsal bankacılıktan bireysel bankacılığa kadar faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarında güçlü olan sektör konumlanmamızı korumak ve kârlı olduğu müddetçe geliştirmek temel hedefimiz olmaya devam edecek.
KREDİLERİN YÖNÜ
Kredilerde, özellikle kar marjı yüksek KOBİ ve bireysel segmentlerde odaklanmamız sürecek. Fonlama tarafında da özellikle tabana yaygın mevduat konsantrasyonumuz artacak. Uzun vadeli başarı için şubeye yatırım şart. 2012 yılında 30'u aşkın yeni şube açarak en az 950 şubeye ulaşacağız. Bu sayede daha fazla yeni müşteriye ulaşacağız. Personel tarafında da 17 bini aşkın bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz