Krize rağmen karneler parlak

CEO'lar, 2009'da olduğu gibi 2011'de de krize rağmen sınıfı geçti.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krize rağmen karneler parlakSÜLEYMAN KALKAN/ VAKIFBANK GENEL MÜDÜRÜ
"ARTIK DAHA UZUN VADELİ PLAN YAPIYORUZ"
5 YILLIK PLAN

2011 'de VakıfBank'ta ilk defa 5 yıllık stratejik plan çalışmaları yapıldı. Bu doğrultuda, banka olarak artık sadece yıllık değil, daha uzun vadeli planlar yapıyoruz. 2012'yi de bu uzun vadeli planların sonucunda varılmak istenen noktaya ulaşmak için bir basamak olarak görüyoruz. Temel hedefimiz, kârlı bir şekilde büyüyerek daha tabana yaygın, daha fazla müşteriye ulaşan bir banka haline gelmek. Uzun vadede bankanın bilanço kompozisyonunu önemli ölçüde değiştirmeyi planlıyoruz.
YENİ BİLANÇO
Aktif kalitesinin yüksek olduğu, bireysel kredilerin ve KOBİ kredilerinin belirleyici rol üstlendiği, kaynak yapısının çeşitlendirildiği ve vadesinin uzun olduğu bir bilanço hedefliyoruz. Bu doğrultuda şube ağımızı genişleteceğiz. Sektöre yön veren banka olmak istiyoruz. Bireysel bankacılıktaki öncülüğümüzü KOBİ bankacılığına da taşıyacağız. Şube sayımızı, yeni şubelerin büyük bir çoğunluğunu İstanbul'da açarak 750'ye, personel sayımızı da 13 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl yaklaşık 1.000 kişiyi işe alacağız.
İSTANBUL ÖNCELİKLİ
Şube ağını özellikle İstanbul'da genişletilerek daha tabana yaygın, daha fazla müşteriye ulaşan bir banka haline gelmeyi ve sektöre yön veren banka olmanın yanı sıra bilanço kompozisyonumuzu stratejik planımız doğrultusunda şekillendirerek aktif kalitemizi daha da yükseltmeyi ön planda tutuyorum. Tüm bunların yanı sıra İstanbul'daki pazar payımızı artırmak da en önem verdiğim konuların başında geliyor.

Kârda negatif trend

Banka kârlarındaki sıkıntı yeni değil. Son 2 yıldır izlenen negatif bir trend var. Marjlar 2010 başından bu yana daralıyor. 2010, global kriz yılı 2009'un yaralarını sarmakla geçmişti. Hedef 2011'de daha yüksek bir performans yakalamaktı. Ancak beklenen olmadı. 2011 kârlılık açısından son yılların en kötü performansının sergilendiği yıl oldu. Bankaların pek çoğu 2011'de zarar açıkladı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2011'de yaşanan bu olumsuz tabloyu şöyle özetliyor: "Faiz gelirleri, rekabet ve zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi sebeplerle güçlü bilanço büyümesine rağmen sabit kaldı. Ücret ve komisyon gelirleri tarafında yüzde 16'lık büyüme yaşandı ama kredi karşılıklarındaki ve faaliyet giderlerindeki yüzde 10'un üzerindeki artışlar, sektörün 2011 net kârının yüzde 11 oranında düşmesine neden oldu." Sektördeki bu tablodan ayrışan bir tek banka var: Denizbank. Bankanın 2011'de kârını bir önceki yıla göre yüzde 91 artırdığı görülüyor. Denizban Genel Müdürü Hakan Ateş, "2011'de sigorta şirketimizin satışından yaptığımız kârı dışarıda bıraksak dahi yüzde 20'nin üzerinde net kâr artışıyla kapatmamız sektördeki farkımızı ortaya koydu" diyor.

2012 ne getirecek?

Dünyanın içinde bulunduğu belirsizlik ve durgunluk devam ediyor. Türkiye içinse farklı senaryolar var. Yapı
Kredi Bankası CEO'su Faik Açıkalın, "Bankacılıkta yavaşlama sürecek. Bu yıl kredilerde yüzde 15-17 civarında büyüme öngörüyoruz" diyor. Banka yöneticileri kârlılık baskısının da devam edeceğini söylüyor. Faiz marjlarındaki düşüş trendinin sonlandığı düşünülüyor. Net faiz gelirlerinde 2012 yılında kısmen bir artış olması bekleniyor. Ergun Özen, "Buradaki artışın büyüklüğünü, kredi tarafındaki büyümenin oranı ve mevduat maliyetlerinin ne kadar iyi kontrol edildiği belirleyecek" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz