Oyun yeniden kuruluyor

Orta ölçekliler segmentinde müthiş hareketlilik var.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyun yeniden kuruluyor
Bankacılık sektöründe oyunun kuralları değişiyor. BDDK’nın 12 yılın ardından verdiği banka lisansları ve birbirini izleyen güçlü satın almalarla sektöre yeni kan gelmiş durumda. Bu yeni yatırımlar, özellikle orta ölçekli bankalar için rekabetin kurallarının yeniden yazılması anlamına geliyor. Bugün bankacılıkta toplam aktiflerin yüzde 75’i ilk 7 büyük bankanın elinde. Büyükler ligini oluşturan bu bankaları, 50 milyar TL altında aktif büyüklüğe sahip orta ölçekliler izliyor. İşte yeni yatırımlar da bu kitlenin yer aldığı ikinci ligde hareketlenmeye yol açıyor.

Bu hareketlenme ve değişimi, ikinci lig oyuncularının yöneticileri ise farklı yorumluyor. Türkiye Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil, “Yeni banka lisanslarının alınması, Türkiye’nin parlayan bir yıldız olduğunu ve Türkiye’deki potansiyeli gösteriyor. Biz rekabete açığız. Türkiye'de bankacılık alanında rekabet olması iyi bir şey, bir problem görmüyorum” diyor. Sektörde 11’inci sırada yer alan HSBC Türkiye’nin genel müdürü Martin Spurling ise bankacılıktaki önemli risklerden birini Türkiye’ye gelen yeni banka sayısının giderek artması olarak açıklıyor. “Yeni lisanslar veriliyor, yeni oyuncular geliyor. Zaten Türk bankacılık sisteminde güçlü bir rekabet var. Yeni yatırımlar, bu rekabeti daha da tırmandıracak” diye konuşuyor. İkinci ligde ezeli rekabet halindeki Finansbank, TEB ve Denizbank’ın yeni dönem rotaları ise yakından takip ediliyor. Bu yarışta Denizbank’ın Sberbank alımı sonrası nasıl bir atılım yapacağı ise soru işareti.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

YENİ RAKİPLER DOĞDU

Kamu ve ilk 5 özel bankanın ardından gelen ikinci ligde hareket, 2011 yılında Lübnan'ın en büyük bankası Bank Audi’nin Türkiye’de bankacılık yapmak üzere sıfırdan lisans almasıyla başladı. Aynı dönemde Fiba Grubu’nun satın aldığı Millenium Bank’ın adını değiştirerek Fibabanka’yla sektöre geri dönmesi de oyuncu sayısını artırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz