Özel entegratör doğru seçilmeli

Okan Murat Dönmez, e-fatura sistemine geçen mükelleflerin doğru özel entegratörü seçmeleri gerektiğinin üzerinde duruyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Özel entegratör doğru seçilmeli
efinans Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez, e-fatura sistemine geçen mükelleflerin doğru özel entegratörü seçmeleri gerektiğinin üzerinde duruyor. Dönmez, özel entegratör firmanın bir anda gelecek olan yoğun talebi karşılayacak teknik personele ve satış ekibine sahip olması gerektiğini hatırlatıyor.

E -Fatura sistemine geçişte mükelleflerin mevcut faturalama süreçlerini bozmadan işlerine devam etmeleri, temel e-Fatura özelliklerine sahip ve kullanışlı bir yazılımı olan özel entegratörle yola çıkmalarından geçiyor. Mükelleflerin, satın alacakları ya da kullanacakları yazılımların özelliklerini iyi anlamaları ve kendilerine katacağı katma değeri ölçmeleri de büyük önem taşıyor. Ayrıca ERP (Enterprise Resource Planning) firmalarının piyasada bulunan yazılımlarının tüm versiyonlarını özel entegrasyon modeline uygun bir akışa göre revize etmeleri gerekiyor. Bu revizyonlar tamamlandıktan sonra mükellefler hiç sıkıntı çekmeden e-Fatura sistemine girebiliyor. eFİNANS Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez, bu özellikleri taşımayan bir özel entegratör ile anlaşmayı tercih eden bir mükellefin işinin zorlaştığını söylüyor. Her özel entegratörün uygulamasının kendi başına bir fatura yönetim modülü olarak çalışmadığını hatırlatan Dönmez, eFlNANS’ın özel entegrasyon uygulamasının kendi başına bir fatura yönetim modülü olarak çalışabildiğini belirtiyor. Mükellefe kanuni yükümlülüklerini karşılayacak çözümü çok kısa bir sürede sunduğunun altını çizen Dönmez, “eFİNANS olarak yaklaşık 5 aydır birçok ERP firmasına yönlendirmelerde bulunuyoruz. Gerekli revizyonları ve bağlantı yazılımlarını tamamlamada müşterilerimize yol gösteriyoruz. Şu anda birçok bağlantı yazılımı tamamlandı, bir kısmıyla sona gelindi, bir kısmıyla ise hala görüşmeler devam ediyor” diyor.

Yaklaşık 30 bin mükellefin 2013 yılının sonuna kadar e-Fatura sistemine geçmiş olması gerekiyor. eFİNANS olarak burada satış açısından nasıl bir yol haritanız var?
Gelir İdaresi Başkanlığı bu işi çok önemsiyor. İlk tebliği yayınladığından bu yana, sisteme girecek mükelleflerin geçişini kolaylaştırmak için birçok hizmeti devreye aldı. Öncelikle bir kamu hizmeti olarak portal hizmeti başlattı, ardından entegrasyon modelini devreye aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz