Sorun büyür mü?

Bankalar, yeni kredi vermede dikkatli davranırken mevcut sorunlu kredilerini yeniden yapılandırma yoluna gidiyor...

12.05.2016 15:12:440
Paylaş Tweet Paylaş
Sorun büyür mü?
Garanti Bankası yeni Genel Müdürü Fuat Erbil, 2016 için önemli bir risk olarak sorunlu kredileri görüyor. Erbil, “Bu yıl aktif kalitesi önemli, sorunlu kredilerde trendin bozulmaması lazım. Bugün panik yapacak durumda değiliz. Ama sektörün sorunlu kredi oranı yumuşak bir artış trendinde” diye konuya dikkat çekiyor. Gerçekten de BDDK verilerine göre 2014 sonunda yüzde 2,75 olan sorunlu krediler oranı, 2015 yılında yüzde 3,1’e ulaştı. Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, Türkiye’deki sorunlu kredilerin 2015 yılında yüzde 30 artış göstererek 48 milyar TL seviyesine geldiğini açıklıyor. Sümer, buradaki artışı “Aynı dönemde toplam kredilerdeki büyüme yüzde 20’ydi yani sorunlu krediler toplam havuzun büyüme hızına göre yüzde 50 daha hızlı büyüdü” şeklinde aktarıyor. Gerek komşu ülkelerle gergin ilişkiler gerek yurtdışı piyasaların etkisiyle iş dünyası ve dolayısıyla bankacılık, bu yıla iyi başlamış gibi görünmüyor. Sektörden adını vermek istemeyen bir üst düzey yönetici, yılbaşından bu yana kredilerini ödeyemeyen ve takibe düşen şirket sayısının hızla tırmandığını ve domino etkisiyle bu artışın sürmesinden korkulduğunu aktarıyor. Tabii burada kritik eşiğe ne kadar yaklaşıldığı ve esas tehlikenin hangi bankacılık alanlarından geleceği ana sorular olarak beliriyor.
KRİTİK ORAN NE?
Sorunlu krediler, her zaman yöneticilerin yakından izlediği göstergelerden; çünkü aktif kalitesini ve dolayısıyla kârlılığı olumsuz etkiliyor. İşte bu önemli oranın, bu yıl yukarı çıkacağı konusunda bankacılar hemfikir. Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, sorunlu kredilerin artışının temelinde reel sektörün borçluluk oranlarının yüksek, buna karşın kârlılık oranlarının düşük olmasının yattığını da belirtiyor. Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, 2016 sonunda sorunlu kredilerin yüzde 3-4 arası bir rasyoya ulaşmasını bekliyor. Dildar’a göre bu oranın yüzde 5-6’ya çıkması kritik eşiği işaret ediyor. Yıl sonunda yüzde 3-3,5 arasında bir oran bekleyen Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu, “Türkiye’de sermaye yeterliliği yüzde 15’in altına ve nominal kârlılık da çift hanelerin alt bandına geriledi. Bu durumda sorunlu kredilerde artış bankalar için çok can yakıcı olacak. Kritik eşik bence yüzde 4 civarında olacak” diye konuşuyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi ise daha ihtiyatlı, “Sorunlu kredi oranlarında belki bir puan kadar artış olabilir ki bu da tolere edilebilir” sözleriyle görüşünü paylaşıyor.
 REKOR SEVİYE
Bankalar, sorunlu kredilerini varlık yönetim şirketlerine satabiliyor. Zaten bu satışlar olmasa danışmanlar takipteki kredi oranının yüzde 4’ün üstünde olacağını açıklıyor. Varlık Yönetimi Şirketleri Derneği Başkanı Hasan Tengiz, 2015’te bankaların varlık yönetim şirketlerine 2 milyar liralık batık kredi sattığını bildiriyor. Tengiz, “Yani satılan dahil geçen yılki tahsili gecikmiş alacak toplamı 13 milyar lira. Bu seviye bir rekor. Her yıl bankalar bu problemli kredilerinin yüzde 15 kadarını satıyor” diyor. Bu nedenle de danışmanlar, sorunlu kredi oranında tehlike eşiğini farklı belirliyor. Örneğin EY Türkiye Finansal Hizmetler Lideri Selim Elhadef, takipteki krediler için ayrılan karşılık giderlerinin toplam kredilere oranına odaklandıklarını söylüyor. Elhadef, “Çünkü bu oran sorunlu kredilerin gelir tablosu ve kârlılık üzerindeki etkisini açıkça gösteriyor. Türkiye’de bu oran, 2009 krizinde yüzde 2,5’e kadar yükselmişti. Devam eden yıllarda yüzde 1 civarındaydı ve 2015’i de yüzde 1,1’de bitirdi” diyor. 2016 sonunda takipteki kredilerin yüzde 4 seviyesine çıkacağını öngören eski bankacı ve danışman Derya Gürerk, bu noktada önemli bir gelişmeye dikkat çekiyor: “Varlık yönetim şirketleri de son dönemde iskonto oranlarını çok yükseltti. Eskiden sorunlu ticari kredileri alırken varlık yönetim şirketleri yüzde 20 ve üzeri iskontoyla alabiliyordu. Ama şimdi bu oran yüzde 10’lara yaklaşıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz