Yeni jenerasyon bankacılık ödül getirdi

Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir,sorularımızı yanıtladı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni jenerasyon bankacılık ödül getirdi
Girişimci bir banka olarak tanınan Aktif Bank, yenilikçi yaklaşımıyla girdiği birçok uluslararası yarışmadan ödülle dönüyor. 2011 yılında ödeme sistemleri, kalite, dağıtım kanalı ve iletişim konularında uluslararası sekiz ödül kazanan Aktif Bank, "yeni jenerasyon bankacılık" adını verdiği bir yapılanma programı oluşturdu. Bu süreç de finansal başarı ve ödülleri getirdi. Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, "Şubesiz biçimde ülkemizin en büyük dağıtım kanalını kurmak için yola çıktık. Ürün ve hizmetlerimizi bugün aralarında bayilerin, postanelerin, diğer küçük işletmelerin olduğu 5 binin üzerindeki noktada pazarlar boyuta getirdik. Bu yıl dört ödül daha kazandığımızı öğrendik" diyor. Halisdemir, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Aktif Bank için ödül almanın önemi nedir?
- Ödül almayı başarının cilası olarak görüyorum. Ödül alan iş bir süreç, bir yolculuk, bir duruş ve yaklaşım karması. Bir işin farklı ve en iyi şekilde yapıldığını da anlatıyor. Türkiye'nin en iyisi olmayı çok önemsemiyoruz. Bizim için ölçü dünya ve bunu gerçekleştirmek önemli. Öyle olunca zaten ülkenizde de en iyisi oluyorsunuz. Bu ödüller iyi finansal sonuçlar ile geliyorsa tadından yenmiyor. Biz zaten laf olsun alkış olsun diye bir işe girmiyoruz. Bir kurgumuz, dantel gibi örülmüş iş stratejilerimiz var. Bir iş başkaları tarafından yapılıyorsa biz de yapalım diye atlamayız. Ya yapılmıyor olacak ya da yapan gereği gibi yapamıyor olacak. Öteki türlü ölçek rekabeti oluyor.

Başarınızın sırrını neye bağlıyorsunuz?
- Biz büyük bir kurum değiliz, onun için fiyat rekabetine girecek bizi aynılaştıran alanlara girmiyoruz. Kerterizi böyle alınca işlerimiz yeni, farklı ve karlı oluyor. Haliyle de uluslararası ödüller alıyoruz. Ödül organizasyonlarını etkileyebilecek büyük pazarlama bütçemiz de yok. Onun için iş iyi olacak bir kere. Girip de ödül almadığımız yarışma yok. Komplekse de kapılmıyoruz, dünyanın en büyük bankalarıyla yarışıyoruz, bize mi verecekler diye. Başta biraz "acaba"larımız oldu. Ancak farklı kategorilerde uluslararası ödüller aldıkça açıldık. Şimdi işimize güveniyorsak ödül alırız diyoruz ve alıyoruz.

Aktif Bank olarak hangi ödülleri aldınız ve bunu nasıl başardınız?
- Aktif Bank olarak 2011 yılında ödeme sistemleri, kalite, dağıtım kanalı ve iletişim konularında uluslararası sekiz ödüle layık görüldük. Bu ödüller ülkenin en iyi uygulamaları değil, uluslararası en iyi uygulama ödülleri olup söz konusu yarışmalarda uluslararası büyük banka ve kurumlarla yarıştık. Dağıtım kanalları tarafında, kanal ve ürün geliştirmeye yönelik yaptığımız çalışmalar paralelinde, finans dünyasının uluslararası arenada en prestijli ödüllerinden biri olan Financial World Innovation Ödülleri'nde Finansal Ürünlerin Dağıtım Kanalları kategorisinde dünyanın en yenilikçi bankası seçildik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz