"Yeni müşteri kazanma yarışı"

Bu yıl finansın her alanında “yeni müşteri kazanma yılı” olacak. Öyle ki leasingin özellikle yeni sat geri kirala ürününün gücüyle sektörün 8 bin yeni müşteriyle tanışması bekleniyor. 2015’te elementer sigortacılığa da 2-3 milyon yeni sigortalı katılacak. Yeni müşterilerin yüzde 30’u araç sigortası ve yüzde 20’si de ferdi kaza sigortası ürünlerini alarak sektöre girecek. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ise devlet katkısının yarattığı rüzgarla bu yıl da 1 milyon yeni katılımcı gelecek. Sisteme yeni katılımların yüzde 90’ını bireysel girişler oluşturacak. Faktoring alanındaysa yüzde 80 ağırlıkla yurtiçi finansman işlemleriyle 20 bin yeni şirketi kazanacak.

2 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni müşteri kazanma yarışı
Son 2-3 yılda finansın farklı alanlarında yürürlüğe giren yeni yasalar ve düzenlemeler, güçlü büyüme doğuruyor. Bu büyüme sadece yakalanan hacimlerde değil ulaşılan müşteri sayılarında da iddialı bir ivme yaratıyor. Müşteri sayısında yıllık yüzde 20’lere varan büyümeyi gören finans sektörünün yöneticileri, 2015 için rotalarını yeni müşteri kazanmaya kilitliyor. Örneğin 2013’te devlet katkısı alarak altın yılını yaşayan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne artık her yıl 1 milyon yeni katılımcı geliyor. Aynı şekilde sigorta sektöründe de üst üste gelen yönetmeliklerle yeni alanlar açılıyor. Büyümenin sınırlı olduğu, likiditenin sıkıştığı ve belirsizliklerin arttığı bu dönemde leasing ve faktoring sektörleri de hem büyük şirketler hem KOBİ’ler için, bankaların yanında önemli bir finans kaynağı sunuyor. Bu ortamda biz de finansın her alanında 2015 yılında ne kadar yeni müşteri yakalanacağını araştırdık. Sektörlerinde öncü şirketlerin yöneticileriyle 2015 yılında müşteri kazanımında lokomotif olacak ürünleri ortaya koyduk. 
3 MİLYON YENİ SİGORTALI Türkiye’de hayat dışı yani elementer sigortacılıkta 2014 yılsonu verilerine göre sigortalı sayısı 22,7 milyona ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl elementer sigorta şirketleri tarafından toplam 60 milyon poliçe yazıldı. Sektörde bir sigortalı birden fazla poliçeye sahip olduğu için uzmanlar gelecek yeni müşteri sayılarını tahmini olarak belirliyor. “2014’te poliçe sayısındaki net büyüme 6,7 milyon oldu bu da yaklaşık 2-3 milyon yeni müşteriye tekabül ediyor” diyen Peppers & Rogers Group Yönetici Ortağı Tunç Akyurt, 2015’te de bu büyüme trendinin hız kesmeden devam edeceğini öngörüyor. Akyurt’a göre bu yıl poliçe sayısında en az 7- 8 milyonluk artış gerçekleşecek ve sektöre yaklaşık 3 milyon yeni müşteri katılacak. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de 2015’te hayat dışı sigortalı sayısında yüzde 9 büyümeyle 1,9 milyon yeni sigortalı sayısına ulaşılmasını bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz