"Yeni zirveye hazırlıklı olun"

Özer, hisse seçiminde ise sanayi kağıtlarına dikkat çekiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni zirveye hazırlıklı olun


Merkez Bankası'nın (MB) uygulamaya başladığı yenilikçi para politikası, 2011 yılına başlarken yurtiçi piyasalarda volatilitesi yüksek hareketler yaşanmasına neden oldu. Son iki aydır izlenen bu politikanın temelini faiz indirimleri ve düşen faizlerin kredi talebini artırmaması için zorunlu karşılık oranlarının yükseltilmesi oluşturuyor. Ortadoğu'daki gelişmeler de piyasalar tarafından yakından izleniyor. Sonuçta yaşanan gelişmeler bankacılık hisseleri öncülüğünde endeksin hızlı bir geri çekilme ile 61.000 seviyesindeki destek noktasını test etmesini beraberinde getirdi. Gösterge faiz yüzde 8,75 seviyelerini test ederken dolar/TL kuru 1,60 seviyelerini zorladı. Global piyasalar tarafına bakıldığında da gelişmekte olan piyasalardan gelişmiş piyasalara doğru para akışının olduğu bir süreci yaşadık. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler yakından izleniyor. Altın ve petrol başta olmak üzere emtia piyasası bu gelişmeleri takip ediyor. Önümüzdeki süreçte ise 2010 yıl sonu bilançolarının ardından 12 Haziran'da yapılması beklenen genel seçim sürecine girilecek. Ortadoğu'daki gelişmeler izlenecek.

Bu süreçte piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini Global Menkul Değerler'in genel müdürü Gökhan Özer'e sorduk:

Capital: Merkez Bankası'nın (MB) uyguladığı yeni para politikasını değerlendirir misiniz?
-  Cari açıktaki tehlikeli yükselişi önlemek için alınan ve devam etmesi beklenen önlemler, bazı yan etkileri de beraberinde getirdi. Sıcak paranın ülkeden çıkması ve kurlardaki yükselişle beraber ihracat desteklenmek isteniyor. Bu durumda kurda yaşanan yükselişin enflasyonda da yükselişi az da olsa tetiklemesi kaçınılmaz. Öte yandan faizlerde gerçekleştirilen indirimin enflasyonu arttırıcı etkisine karşılık, munzam karşılık oranlarında artışa gidilmesinin işe yarayıp yaramayacağı da henüz belirsiz.

Capital: Şubat ayı Merkez Bankası PPK toplantısında stabil kalınmasını nasıl yorumluyorsunuz?
- Sıcak paranın gelişmekte olan ülkelerden çıktığı bir ortamda, 15 Şubat'ta gerçekleştirilen faiz toplantısında, faiz oranlarında ve munzam karşılıklarda değişikliğe gidilmemesini olumlu karşılıyorum. Şu anda 'bekle-gör' politikası izleyen MB, kısa vadeli hedeflerine (TL'nin biraz zayıflaması ve sıcak para miktarının azalması) yakınlaşmış gibi gözüküyor. Yine de kredi artış hızındaki ve Ortadoğu'daki gelişmelere bağlı olarak ek önlemler gelebilir. Çünkü cari açık sorun olmaktan çıkmadı.

Capital: Haziran ayındaki seçimlere kadar piyasaları etkileyebilecek önemli dinamikler neler olacak?
- Seçim piyasalar için bir risk unsuru olarak görülmüyor. Seçimlere kadar ki dönemde bütçe ve dış ticaret açıkları ile kredi büyüklükleri yakından takip edilecek önemli ekonomik veriler olacak. Piyasaların yönünü ise Türkiye'nin kredi notu ile ilgili değişiklikler ve Merkez Bankası'nın atacağı adımlar belirleyecek. Riskler ağırlıklı olarak yurtdışında. Hem AB hem de ABD hala kırılgan bir yapıya sahip. Ortadoğu'daki gelişmelerin boyutu da piyasaları etkileyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz