Yenilenebilir enerjiye 1,9 milyar dolar kaynak sağladık

Orhan Beşkök, bu alanda yaptıkları çalışmalarla sürdürülebilirlik kavramının bankacılık sektörünce özümsenmesinde etkili olduklarının altını çiziyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilenebilir enerjiye 1,9 milyar dolar kaynak sağladık
Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren sürdürülebilirlik konusunu gündemine taşıyan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sadece Türkiye’deki uygulamalarıyla değil global çapta ses getiren ve ödüllere layık görülen çalışmalarıyla da sektöründe ayrışıyor. Bugüne kadar yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin finansmanında 98 projeye 1,9 milyar dolar kredi sağlayan TSKB, müşterilerine sunduğu özel danışmanlık ve yatırım bankacılığı faaliyetleri ile türkiye’nin sürdürülebilir büyümesinde aktif bir rol oynuyor.

Şu ana kadar 57 farklı enerji verimliliği projesini finanse eden TSKB, sürdürülebilirlik konusunda bankacılık sektörüne yön veren bankaların başında geliyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla TSKB’nin finans sektöründeki güvenilir ve öngörü sahibi duruşunu destekleyerek daha da farklılaştığını belirten TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, bu alanda yaptıkları çalışmalarla sürdürülebilirlik kavramının bankacılık sektörünce özümsenmesinde etkili olduklarının altını çiziyor. Sürdürülebilirlik konusunu iş süreçlerine de entegre ederek sektörde edindikleri öncü konumlarının, TSKB’nin bu alanda birçok platformda sözcülük yapmasında etkili olduğunu anlatan Beşkök diğer sorularımızı şöyle yanıtladı:

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler neler?
TSKB olarak, 63 yıldır özel sektör sanayi şirketlerinin yatırım projelerine sağladığımız uzun vadeli krediler, müşteriye özel danışmanlık ve yatırım bankacılığı faaliyetlerimiz ile Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine kesintisiz destek oluyoruz. Son 7 yılda Türkiye’de yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi ve enerji verimliği projelerine sağladığımız finansmanla bu alanda öncü kuruluşlardan biri haline geldik. Bugüne kadar yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin finansmanında 98 projeye 1,9 milyar dolar kredi sağlayarak 3 bin 488 MW kurulu gücün hayata geçirilmesine destek olduk. Şu ana kadar 57 farklı enerji verimliliği projesini finanse ettik. Enerji verimliliği projesi için tahsis ettiğimiz kredi tutarı ise 361 milyon ABD doları düzeyinde. Bu yatırımlar sonucunda 1 milyon 115 bin ton/yıl karbondioksit salınımı azalması ve 1 milyar 950 milyon mega kalori enerji tasarrufu sağlandı. Son üç yılda finanse ettiğimiz enerji verimliliği projeleriyle tasarruf edilen enerji 800 bin kişilik bir şehrin ısınmasına denk geliyor.

Sürdürülebilirlik stratejisi TSKB’de ne zaman başlatıldı? Ana stratejinizin özünde ne var?
Özel sektör yatırımlarına uzun vadeli finansman sağlayan bir banka olarak sürdürülebilirlik konusu uzun yıllardır stratejilerimizde önemli bir gündem oluşturuyordu. Bununla birlikte 2006 yılında çevre yönetim sistemini kurmamız ve bu alanda yol haritamızı oluşturmamızla stratejimiz resmiyet kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz