500 bin kişi gelecek mi?

5 yılda toplam fon büyüklüğünün 100 milyar TL’ye, katılımcı sayısının ise 6 milyonun üzerine ulaşması bekleniyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
500 bin kişi gelecek mi?
Bireysel emeklilik sisteminde, devletin yüzde 25 oranında katkı yapması hesapları değiştirdi. 9 yıllık sistemde, gelecek 5 yılda toplam fon büyüklüğünün 100 milyar TL’ye, katılımcı sayısının ise 6 milyonun üzerine ulaşması bekleniyor. 2013 ise önemli bir yıl olarak tanımlanıyor. Yeni uygulamanın ilk yılında, 500 bin yeni katılımcı hedefi var. Bu rakamın önemli bölümünün bireysel katılımlardan geleceği, kurum katkılı sözleşmelerde de geçtiğimiz yıldan daha yüksek bir büyüme olacağı düşünülüyor. Uzun vadede ise büyümeye en büyük katkıyı vakıf ve sandıklardan aktarımlar yapacak. Bireysel emeklilik sistemi (BES) geçtiğimiz yılı 20 milyar TL düzeyinde bir fon büyüklüğü ve 3,1 milyon katılımcıyla kapattı. 2013’ün ise önemli bir yıl olması bekleniyor, Yılın başında devreye giren devlet teşviki ve yeni düzenlemelerle sisteme 500 bin yeni katılımcının girmesi öngörülüyor. Hem mevcut hem yeni katılımcıların tasarruflarıyla fon büyüklüğünün ise 25 milyar TL’nin üzerine çıkacağı hesaplanıyor. Yeni katılımcıların önemli bölümü, son yıllarda olduğu gibi yine bireysel taraftan gelecek. Ancak bu yıl ve sonrasında kurumsal katılım, vakıf ve sandıklardan aktarım tarafında da ivmenin hızlanması bekleniyor. Örneğin, sektörün 2017 yılına kadar 75 milyar TL’yi aşması beklenen fon büyüklüğündeki büyümenin, yüzde 25’i vakıf ve sandıklardan aktarımla gelecek.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
TABANA YAYILACAK
1 Ocak 2013 tarihiyle başlayan yeni yasal düzenlemelerle birlikte BES, tüm katılımcıların devlet teşvikinden yararlanabileceği etkin bir yapıya kavuştu. Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, devletin tüm katılımcılara yüzde 25 oranında katkı sağlamasının, özellikle bugüne kadar vergi avantajını kullanma imkanı olmayan geniş bir yeni müşteri kitlesi getireceğini söylüyor. Uğurlu, bu yeni kitle içinde gençleri, çiftçileri, ev hanımlarını, erken emeklileri, öğrencileri sıralıyor ve ekliyor: “Sistem yeni dönemde daha çok tabana yayılacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.