Yeniler geliyor rekabet artıyor

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi 2004 yılında 11 şirketle faaliyete başladı.

1.07.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeniler geliyor rekabet artıyor
Bu yıl 6’ncı yılına giren bireysel emeklilik sistemi (BES), beklenenden çok daha hızlı bir gelişmeyle yaklaşık 1,9 milyon katılımcıya ve 7,5 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı. Krize rağmen 2009’da da büyümeye devam eden sektörün, yıl sonunda en az 2 milyon katılımcıya ve 9 milyar TL’ye yaklaşan bir fon büyüklüğüne ulaşması bekleniyor.
BES 2004 yılında, 11 şirketin katılımıyla faaliyete geçti. Aradan geçen zamanda pek çok şirket satın almalar yoluyla el değiştirdi. Doğan Emeklilik Fortis, Ankara Emeklilik Aegon, Oyak Emeklilik ING, Başak Emeklilik Başak Groupama, Koç Allianz Allianz oldu. 2007 yılında sektörün tek büyük birleşmesi gerçekleşti. Ak Emeklilik ve Aviva birleşti. Yeni şirket Ekim 2007’den bu yana faaliyetlerine AvivaSA adıyla devam ediyor.
Şirketlerdeki hareketlilik 2008’de de devam etti. Daha önce sadece elementer branşta faaliyetlerini sürdüren Ergo İsviçre, emeklilik şirketini kurdu. Banka sigortacılığındaki tecrübesini sisteme aktarmak isteyen Finansbank da Finans Emeklilik’i hayata geçirdi. Böylece sektördeki şirket sayısı 12’ye yükseldi.
Ancak hepsi bu değil, sırada yeni şirketler de var. Geçtiğimiz mayıs ayında faaliyet ruhsatını alan DenizEmeklilik, kısa süre sonra sisteme 13’üncü şirket olarak katılacak. Onun ardından da halen faaliyet izni çalışmaları süren Axa’nın sisteme katılması bekleniyor. Sisteme katılımı gündemde olan bir diğer isim de Ziraat. Ziraat Bankası’nın emeklilik şirketinin de kısa süre sonra devreye girmesi ve BES şirketlerinin sayısının 15’e yükselmesi bekleniyor.
Şirket sayısındaki artış rekabete de hız katmış durumda. Gelecek dönemin rekabet anlamında daha da zorlu geçeceği düşünülüyor. Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, “Sistemin dinamikleri oturdukça pazar büyümesinin yavaşlaması normal. Bu öngörüye paralel, hem müşteri hem dağıtım kanalındaki sadakati sağlamak zorlaşacak. Bu ortama göğüs geremeyen şirketleri zor bir dönem bekliyor” diye konuşuyor.
LİDER YİNE DEĞİŞMİYOR
Anadolu Hayat ve Emeklilik son 3 yıldır katılımcı sayısında sektör lideri konumunda. Halihazırda 400 bini aşan katılımcı sayısına ulaştıklarını söyleyen Mete Uğurlu, fon büyüklüğünde de önemli bir eşik olan 1 milyar doları geçtiklerine dikkat çekiyor ve ekliyor:
“En kısa vadede hedefimiz fon büyüklüğü anlamında da birinciliği elde ederek her iki alanda da lider konumumuzu sürdürmek.”
Fon büyüklüğünde ise lider AvivaSA. Şirket, bu liderliğini 2007’den bu yana elinde tutuyor. 12 Haziran 2009 tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre fon büyüklüğü 1 milyar 650 milyon düzeyinde.
Katılımcı sayısında Anadolu Hayat ve Emeklilik’i Garanti Emeklilik izliyor. Garanti Emeklilik’in katılımcı sayısı 369 bine, fon büyüklüğü de yaklaşık 1 milyar 82 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, 2009 yılında 2008 sonuna göre 12 şirket arasında katılımcı sayısını en çok artıran şirket olduklarına dikkat çekiyor. 2009 yılı performansında sektör lideri olduklarını söyleyen Adalı, şöyle devam ediyor:
“Katılımcılar tarafında pazarın yüzde 19,7’sine sahibiz. Katkı payında da geçen yıla oranla yüzde 0,6’lık bir artış kaydettik. Burada da pazardan yüzde 14,6 pay alıyoruz. Hedefimiz sadık müşteri kitlemizi koruyarak pazardaki payımızı artırmak olacak.”
REKABET NASIL GELİŞTİ?
BES şirketleri arasında kıyasıya bir rekabet var. Bu rekabet de sıralamanın sıkça değişmesine neden oluyor.Örneğin sisteme hem katılımcı sayısı hem fon büyüklüğü anlamında lider başlayan Yapı Kredi Emeklilik, ikinci yılda fon büyüklüğü tarafındaki liderliğini Ak Emeklilik’e kaptırdı. 2006 yılında da katılımcı sayısında üçüncülüğe düştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz