Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ile global faktoring sektörünü, Türkiye’nin bu tablodaki yerini ve geleceği konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir

BÜYÜK DÜŞÜŞ
Sektörün aktifleri yüzde 17 büyürken kârlılığı aynı oranla yüzde 17 düşmüş. Özkaynak kârlılığı yüzde 5 düşüş göstermiş ki bu maalesef iyi bir işaret değil. Bu yıl sektör kârlılığında yüzde l0 aşağı gidiş olacağını düşünüyorum. 2012 sonunda 500 milyon TL olan sektör kârlılığı, bu yıl 450 milyon TL olur. Fakat haziran sonrası faizlerin yükselmesiyle kârlılık da yükselme başladı; bu oranı kompanse edebilir. Kâr için sürümü artırmamız, daha çok şirketle çalışarak daha yüksek hacimler yapmamız lazım.

ŞİRKET SAYISI 60'A İNER"
GİDERLER ARTIYOR

Yeni çıkan kanuna göre faktoring şirketlerinin sermayelerinin 3 yıl içinde 20 milyon TL’ye çıkarılması gerekiyor. Dolayısıyla bugün sektördeki 77 oyuncu içinde bazılarının, sermayelerini 20 milyon TL’ye çıkaramayacağını düşünüyorum. Şirket sayısı 60’a kadar iner. Her şirket bu sermaye yatırımını yapmak istemez. Bir de yeni kanunla birlik aidatı, kredi kayıt bürosuna giriş gibi masraflar ekleniyor, işletme giderleri ciddi boyutta artıyor. Bu nedenlerle küçük ölçekli faktoring şirketleri kalmayacak, attıkları taş vurdukları kuşa değmeyecek. Ya birleşecek ya da lisanslarını satacaklar. Daha büyük hacimler, büyük ve az sayıda şirket tarafından yapılacak.
YOĞUN TALEP
Yurtdışından faktoring şirketlerine yoğun talep mevcut. Avrupa doygunluk noktasına geldiği için Türkiye, hala yabancı bankalar, yabancı faktoring şirketleri açısından çekici. Mali sistemde Türkiye’de bu çekicilik devam ettiği müddetçe faktoringe de ilgi devam edecektir. Keşke yabancı oyuncular gelse... Yabancıların gelmesi, sektörü daha motive ediyor, regüle ediyor, kaynak girişi sağlıyor. Daha gövdeli bir sektör oluyor. Örneğin İngiltere’nin bir numaralı faktoring şirketi Bibby, Türkiye’ye gelse fena mı olur? Böyle büyük girişlerin olmasını bekliyorum ve istiyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz