İlk 20'deyiz ilk 10'a gireriz

İzak Koenka, son yıllardaki büyüme performanslarını ve önümüzdeki döneme ilişkin planlarını şöyle anlattı

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 20'deyiz ilk 10'a gireriz


Capital: Son dönemde bir yabancı ortaklığa imza attınız. Yabancı ortakla beraber şirkette ne gibi
değişimler olacak?
- Pinebridge Investments aralık ayında Ulusal Faktoring’in yüzde 47’sini satın aldı. Biz mevcut durumumuz ile gidiyor olsaydık, bilançomuzu yüzde 10-20 arası büyütürdük. Bu ancak sektör büyümesi ile paralel olurdu. Biz pazar payımızı artırabilmek için bu ortaklığı yaptık. Önümüzdeki dönemde sermaye yapısı güçlü olan şirketler ön plana çıkacak. Biz bu ortaklıkla öz kaynağımızı iki katına çıkarmış olduk. Aynı zamanda borcumuzun öz kaynağımıza oranı da düşmüş oldu. 2013’te de şube açmaya devam edeceğiz.

Capital: Peki pazar payınız nedir?
- Sektörde pazar payı olarak ilk 20’de yer alıyoruz. 2011 sonunda pazar payımız yüzde 1,2’ydi. 2012’deki pazar payımız yüzde 2’lere gelecek. Önümüzdeki yıl yüzde 3 olmasını hedefliyoruz.

Capital: Bankalardan daha farklı bir rekabet strateji uygulamaya çalışıyorsunuz. Sizin stratejiniz ne? Nasıl rekabet avantajı nasıl elde edeceksiniz?
- Her şeyden önce şunu çok iyi biliyoruz ki en büyük rakibimiz yine biziz. Hem kendimizin kalitatif seviyesini hem bir önceki yılın kantitatif hedeflerini aşmaya çalışıyoruz. Bunun için her yıl sonunda rakamsal hedeflerin kılavuzu olan bütçemizi üst yönetimimizle birlikte oluşturuyor ve yönetim kurulumuzda onaylıyoruz. Daha sonra bunu tüm şirket çalışanları ile paylaşarak herkesi işin içerisine dahil etmeye çalışıyoruz. Ulusal Faktoring olarak biz hem müşterimizi hem alacak kalitesini değerlendiren bir kurumuz. Müşterimizin bilançoda görülmeyen ve ölçülemeyen değerleri bizim için çok önemli. Değişik şapkaları takıp karar verebiliyoruz. Bizde her dönem sektör limiti oldu ama sektör ayırımı hiç olmadı. Çok iyi biliyoruz ki her sektörde gerçekten verimli çalışan başarılı ve iyi yönetilen şirketler var ve biz onları bulup onlarla çalışıyoruz. Müşterilerimizin yüzde 65’ini yıllık cirosu 25 milyon TL ve altında kalan KOBİ’ler oluşturuyor. “Nasıl kredi verebiliriz, nasıl destek olabiliriz” yaklaşımıyla çalışan bir ekibimiz var. Bu da müşterilerimizle daha samimi ve gerçek bir ilişki oluşturmamıza sebep oluyor. Ağırlığı iskontolu işlemler de alsa temlik işlemleri de yapıyoruz ve garanti de veriyoruz. Kalitatif olarak şirket içi ve dışı eğitimler yapıyoruz. Bu yıl ilk olarak uluslararası bir derecelendirme şirketi olan JCR ile 2 yıllığına anlaşarak kendimizi ulusal derecelendirme sürecine soktuk. Yabancı ortağımızın hiçbir zorlaması olmaksızın girdiğimiz bu değerlendirmede bugün çıkacak not ne olursa olsun bu disiplinde düşünmeye başlamanın bizi her
geçen gün hem kurumsal hem finansal açıdan çok daha üst seviyelere taşıyacağına eminiz. Bu aynı zamanda şirket çalışanlarını da geliştiren bir süreç.

Capital: Sektördeki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?
- BDDK ’nın yeni izinleri ile rekabetin artacağına inanıyoruz. Fakat rekabeti dezavantaj olarak görmüyorum. Rekabet daha kaliteli hizmet verebilmeyi getirecek. Bundan da hem ülkemiz hem müşterilerimiz hem de sektörümüz kârlı çıkacak. Sonuçta Türkiye’nin GSMH’deki faktoring oranı ile Avrupa ve Amerika’yı karşılaştırdığımızda gidilecek daha yolumuzun olduğunu söyleyebilirim. Şu an elimizdeki verilere göre Türkiyede kayıtlı 1,3 milyon KOBİ var ve bunun ancak 66 bini faktoring müşterisi. Bu nedenle sektörün daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. 2013 felaket senaryolarının tutmayacağını varsayarak sektör olarak 1-2 yıl içerisinde 100 milyar TL ciro hedefini geçeceğimizi düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz