"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli ile sektörün önündeki fırsatları ve son dönem trendlerini konuştuk...

27 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"


BU YIL YÜZDE 10 BÜYÜRÜZ

İHRACATIN PAYI
Şirket olarak ilk yarıda 13,6 milyar TL işlem hacmi gerçekleştirdik. Bunun 10,5 milyar TL’si yurt içi, 2,6 milyar TL’si ihracat ve kalan 400 milyon TL’si ise ithalat faktoringinden oluşuyor. İhracat faktoringinin toplam işlem hacminde payı yüzde 23. Biz genelde burada yüzde 20-25 aralığını koruyoruz.
HIZLANMAK ZOR Bu yılı 26 milyar TL işlem hacmiyle bitiririz, yani yüzde 10’luk büyüme anlamına geliyor. Sektörde koşanın hızlanması daha zor. Bir de ne kadar fazla büyürseniz o kadar fazla risk alıyorsunuz. Kendi hedeflerimiz doğrultusunda sağlıklı büyümek istiyoruz. Yüzde 19,6 pazar payıyla sektörde lideriz. Hizmet kalitesini ve hızımızı artırmaya çalışıyoruz. Stratejimizi kârlılığı sürdürerek liderliği korumak üzerine kuruyoruz.KOBİ'DE HEDEF YÜZDE 30

5 BİN MÜŞTERİ 
Yapı Kredi Faktoring olarak 2013 yılından bu yana KOBİ’lerin işlem hacmimizde payı artıyor. Bugün işlem hacminin yüzde 20’si KOBİ müşterilerimizden geliyor. Şu anda 9 şubemiz var ve 5 bin müşteriye ulaştık. Bu yıl KGF etkisiyle yeni müşteri sayımız geçen yıla göre daha az arttı, ama her yıl en az yüzde 15 daha fazla müşteri kazanmayı hedefliyoruz. Hizmet verdiğimiz KOBİ sayısını artırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde de KOBİ’lerin işlem hacmimizden aldıkları payı da yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.
BÜYÜMENİN YÖNÜ Toplam faktoring hacminin yüzde 60’ı İstanbul’da gerçekleşiyor. Bizim İstanbul’da 4 şubemiz var ve yeterli. Sanayileşen Anadolu kentleri Denizli, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin, Adana, Samsun gibi yerlerde yüksek potansiyel olacağını düşünüyorum. Anadolu’da büyümek istiyoruz. Denizli, Konya, Maraş, Antep, Samsun’da şubeleşmek planımızda var.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.