"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli ile sektörün önündeki fırsatları ve son dönem trendlerini konuştuk...

27 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
"Tedarik finansmanı büyüme getirecek"

Elçin Cirik

[email protected]

Faktoring sektörü önemli bir yol ayrımında. Finansal Kurumlar Birliği tarafından yürütülen “Tedarikçi Zinciri Platformu” projesinin 2018’de tamamlanmasıyla sektörde ciddi bir hareketlilik ve büyüme bekleniyor. Sektörün lideri Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü Bozkurt Çöteli, “Tedarik zinciri finansmanında çok büyük bir potansiyel var. İşlem hacminde önemli bir artış olacak. İleride tedarik zinciri finansmanı, faktoringin ana konusu haline bile gelebilir” diyor. Bu projeyle faktoring şirketlerinde hem operasyonel yükün azalacağını hem hız kazanılacağını düşünen Çöteli, bu sistemde bankaların daha aktif olacaklarını da aktarıyor. “Bankalar, yüksek sayıda bayi ya da tedarikçiyle çalışan gruplar ve büyük şirketlerle anlaşacak. Faktoring şirketleri daha orta ölçekli şirketlerle anlaşır” yorumunu yapıyor. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli ile sektörün önündeki fırsatları ve son dönem trendlerini konuştuk: 

  • 2017, faktoring sektörü için nasıl bir yıl olacak?

 FKB verilerine göre sektörün yılın ilk yarısında işlem hacmi 69,2 milyar TL oldu; yüzde 19’a yakın bir büyüme gerçekleşti. Bu yıl sektör iyi bir büyüme yakaladı. KGF bizim işlerimizi finansçok etkiledi aslında büyüme daha iyi olabilirdi. Piyasaya nakit girince kredi ihtiyacı azaldı, bir düşüş yaşadık. Temmuz ayından sonra toparlandık. Ocak işlem rakamlarını temmuz gibi yakaladık. Bu da çok normal, piyasaya para girdiğinde teminat bulmakta zorlanan şirketler çekleri kasasında tutuyor. KGF kredilerinin faiz oranları da mevduat faizlerinin yüzde 15’lere çıktığını düşünürseniz uygundu. KGF nedeniyle karşılıksız çek oranlarında da en iyi seviyeleri görüyoruz. Umarım bu oran böyle devam eder. Sektörde üçüncü çeyrek, ikinci 3 aya göre daha iyiydi. Dördüncü çeyreğin daha iyi olacağını düşünüyorum. Mevcut mevduat faizleriyle çok yatırım yapılmak istenmiyor. Yeni yatırımların yüzde 15 mevduat faizinden yüksek getirmesi gerekiyor ki yatırım yapılsın. Sektör bu yılı yüzde 20 büyümeyle kapatır. 

  •  Bu büyümede hangi ürün grubu daha etkin? 

 Bu yıl ülkenin ihracatı arttığı için ihracat faktoringi iyi gidiyor. Yurt içi faktoringde de KOBİ’lerin talepleri artmaya devam ediyor. Sektörde ilk yarı verilerine göre işlem hacminin yüzde 80’i yurt içi ve yüzde 18’i de ihracat faktoringinden geliyor. Birkaç bankanın aktif olduğu ithalat faktoringinin payı ise yüzde 1,8. İhracat faktoringin 2016 sonunda toplam işlem hacminde payı yüzde 16’ydı ve aldığı pay artıyor. Bu yılın ilk yarısında yurt içi faktoring yüzde 12,7 ve ihracat faktoringi döviz bazında yüzde 7,7 büyüme gösterdi. Ben uzun vadede ihracat faktoringinin toplam hacimden aldığı payı koruyacağını düşünüyorum. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.