Hedefimiz alanda liderlik

Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar ile leasing sektörünü konuştuk...

23.11.2016 10:39:190
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz alanda liderlik
“SORUNLU KREDİ ORANIMIZI İYİ YÖNETTİK”
LİDERLİK HEDEFİ
Çalışan başına üretim, sorunlu kredi oranı ve özkaynak getirisinde sektörde ilk 3 sıradayız. 2015’te sorunlu kredi oranımızı iyi yöneterek yüzde 6 olan sektör ortalamasının çok altında, yüzde 3,5 seviyesinde tuttuk. Sektörün gayrimenkul işlemlerinin yüzde 13,6’sını, tekne işlemlerinin ise yüzde 43,5’ini Burgan Leasing gerçekleştirdi. Yeni dönemde sağlık, tekstil ve yenilenebilir enerji alanlarında iddialıyız, buralarda sektör liderliği hedefliyoruz.
ODAK KOBİ’LER Mevcut portföyümüzde yüzde 60-70 civarında orta ölçekli işletmeler var. Kurumsal şirketler yüzde 10-15 arasında pay alıyor. Geri kalanı küçük işletmeler. Bu yıl KOBİ’leri biraz daha çoğaltmaya çalışacağız. Müşteri sayısı bizim önem vermediğimiz bir konuydu ama bu yıl müşteri sayısını artırmayı planlıyoruz. Bu yıl belli düzenlemelerle kitlelere ulaşmamız sağlanmalı. Aslında bankaları sigorta şirketlerinde olduğu gibi acente gibi kullanabilirsek daha geniş kitlelere ulaşma imkanımız var. Küçük bir ilde, orta boy kasabada şube açmamız çok zor; bankalar aracılıyla bunu yapabilirsek bu hizmeti onlara götürmüş oluruz.

“PAYIMIZI DAHA İYİ NOKTAYA GETİRİRİZ”
NE KADAR BÜYÜDÜK?
Burgan Leasing olarak 2015 yılında işlem hacminde yüzde 16,4, aktiflerde yüzde 41,2 büyüdük. 2015’i yüzde 3,3 pazar payıyla 12’nci sırada tamamladık. 2016’nın ilk çeyreğinde ise 235 milyon TL’lik işlem hacmi gerçekleştirerek yüzde 6 pazar payı ile 8’nci sıraya yükseldik.
AYNI TEMPOYLA DEVAM 2016’da mevcut şartların devam etmesi durumunda aynı tempoda yani yüzde 50’ye yakın büyürüz diye düşünüyoruz. İlk 6 aydaki rakamlarımız da bunu destekliyor. Pazar payında geçen yıldan daha iyi bir noktaya gelebileceğimizi düşünüyoruz. Özsermaye kârlılığımızı sürdüreceğiz. Geçen yıl yüzde 17 gibi kapatmıştık, bu yıl da yüzde 15’in üzerinde kapatmayı düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz