"Küçüklerin ilgisi artıyor"

Yatırım iştahının azalması leasingde büyüme sancıları doğuruyor. Bu yılın ilk çeyreğinde sektörde işlem hacmi yüzde 10 düştü. Deniz Leasing’in genel müdürü KAHRAMAN GÜNAYDIN, yılın ilk 9 ayı için de çok umutlu değil: “İkinci çeyrekte işlem hacmi, birinci çeyrekten de düşük olacak. Ancak eylülde bir toparlanma olur” diyor. Sektörü payı yüzde 20’ye varacak “Sat geri kirala” ürününün kurtaracağını söylüyor ve önemli bir trende dikkat çekiyor: “Sözleşme büyüklükleri düşüyor, ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 39 küçülme var. Bu da KOBİ odaklı büyümeyi gösteriyor.”

28.09.2015 15:16:110
Paylaş Tweet Paylaş
"Küçüklerin ilgisi artıyor"

“İŞLEM HACMİNDE YÜZDE 20 BÜYÜYECEĞİZ”
HEDEF 500 MİLYON DOLAR

Deniz Leasing olarak ikinci çeyreği iyi geçirdik. Biz bu yıl 500 milyon dolar üretim hedefliyoruz. İlk yarıda 220 milyon dolara eriştik. İşlem hacminde yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. 2014 yılını 420 milyon dolar hacimle kapattık. Bu yıl sonu da hacmimiz 500 milyon dolar olur. Bizim büyümemiz, sat geri kirala, güneş enerjisi ve sağlık gibi belli alanlara odaklandığımız için sektörden iyi gidiyor.
HER ALANDA BÜYÜME
Hiçbir ürünün işlem hacmimizde payının yüzde 20’yi geçmesini istemiyoruz. Yaygın bir portföy istiyoruz, her alanda olacağız. Bugün sat geri kirala, işlem hacmimizin yüzde 14’ünü oluşturuyor. Yıl sonunda bu oran yüzde 17’ye kadar çıkabilir. Bu yıl yaptığımız sözleşmelerin en az yüzde 75’i yeni müşterilerden gelecek. KOBİ odaklı çalışıyoruz.
BUTİK ARAÇ KİRALAMA
 Sektörde operasyonel leasingle filo kiralamayı ilk biz yapıyoruz. Deniz Filo’yu leasing bünyesinde kurduk, 800 araca ulaştık. Butik araç kiralama yapıyoruz. Kurumsal çalışmıyoruz, bireysel meslek sahiplerine yöneliyoruz. Dünyada operasyonel leasing alanında iş makineleri ve sağlık çok büyük fırsat alanları. Biz de bu alanlara girmek için fizibilite çalışmaları yapıyoruz. 

“İLK 5’TE DEVAM EDECEĞİZ”
PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 6,85
Bugün sektörde bilanço büyüklüğünde 5’inci sıradayız. Pazar payımız hacim tarafında yüzde 6,85. Sözleşme adedinde ise sektörden yüzde 10,5 pay alıyoruz. Çünkü KOBİ’lere konsantre çalışıyoruz. Ortalama sözleşme büyüklüklerinde ilk 3 şirket içindeyiz. Burada diğer iki leasing şirketi, en büyük 5’ten değil.
200 BİN DOLARIN ALTINDA
Biz her ürünü satarak bu büyüklükte çok sayıda sözleşme yapabilen tek firmayız. Bu şekilde risk dağıtarak, 200 bin doların altındaki ortalama sözleşme büyüklükleriyle gitmeyi planlıyoruz. 5 yıl sonra da planlarımızda sektörde kira alacağında ilk 5’te olmak var. Dağınık bir portföyle KOBİ konsantrasyonlu bir şirket olacağız.

LEASING YÖN VEREN RAKAMLAR
1,44 MİLYAR DOLAR:
Sektörde ilk çeyrekte ulaşılan işlem hacmi.
YÜZDE 10: İlk çeyrekte düşüş geçen yıla göre bu oranda oldu, yıl sonuna doğru düşüş azalır.
7,6 MİLYAR DOLAR: 2014’te işlem hacmi bu rakama ulaşmıştı, ancak 2015’te zor.
6 MİLYAR TL: Bu yıl yüzde 15 büyüme hedefİ vardı, ancak tutmaz. 6 milyar TL işlem yakalanabilir. BİNDE 6: GSMH’den leasingin aldığı pay bu düzeyde. Avrupa’da ise yüzde 2’lerde.
YÜZDE 6: Leasingin yatırımlardan aldığı pay Türkiye’de yüzde 6, Avrupa’da ise 5 yıl önce yüzde 20 idi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz