"Küçüklerin ilgisi artıyor"

Yatırım iştahının azalması leasingde büyüme sancıları doğuruyor. Bu yılın ilk çeyreğinde sektörde işlem hacmi yüzde 10 düştü. Deniz Leasing’in genel müdürü KAHRAMAN GÜNAYDIN, yılın ilk 9 ayı için de çok umutlu değil: “İkinci çeyrekte işlem hacmi, birinci çeyrekten de düşük olacak. Ancak eylülde bir toparlanma olur” diyor. Sektörü payı yüzde 20’ye varacak “Sat geri kirala” ürününün kurtaracağını söylüyor ve önemli bir trende dikkat çekiyor: “Sözleşme büyüklükleri düşüyor, ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 39 küçülme var. Bu da KOBİ odaklı büyümeyi gösteriyor.”

28.09.2015 15:16:110
Paylaş Tweet Paylaş
"Küçüklerin ilgisi artıyor"
Leasing sektöründe ilk çeyrekte 1,44 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. 2014’ün ilk çeyreğinde bu hacim, 1,6 milyar dolardı. Bu yılın ikinci çeyreği için de tablo pek içi açıcı değil. Sektörün 5’inci büyük işlem hacmine sahip şirketi Deniz Leasing’in genel müdürü Kahraman Günaydın, “Bence bir toparlanma olmadı. Tescillenme sisteminden takip ettiğim işlem rakamlarına göre ikinci çeyrekte işlem hacmi, birinci çeyrekten de düşük olacak. Tescillenmiş işlem sayısı sektörü birebir göstermese de önemli bir sinyal… İlk çeyreğe göre daha kötü bir trend bekliyorum” diyor. Bu durumda sektör, yıla girerken yüzde 15 büyümeyle hedeflediği 8-8,5 milyar dolar işlem hacmini de tutturamayacak. Günaydın, bu konuda “Temmuz ayında piyasalar çok durgun, yılın ikinci yarısına da kötü bir başlangıç yaptık. Burada siyasi belirsizlik ve yatırım iştahının azalmış olması en büyük nedenler. Bu yıl 6 milyar dolar gibi bir işlem hacmine ulaşırız” şeklinde yorum yapıyor. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın’la sektörün mevcut durumunu, hedeflerini ve yeni trendleri konuştuk: 
* Sektörde ilk çeyrek istenilen gibi gitmemişti. İkinci çeyrekte toparlanma yaşandı mı? 
Leasing sektöründe ilk çeyrekte 1,44 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. 2014 yılında sektörün işlem hacmi 7,6 milyar dolara ulaşmıştı, ilk çeyrekte işlem hacmi 1,6 milyar dolardı. Çeyrek bazında bakıldığında geçen yıla göre yüzde 10 düşüş görünüyor ama 2014’te de işler geç açıldığı için bu büyük bir kayıp değil… İkinci çeyrek verileri de ağustos ayının ortalarına doğru açıklanacak. Ancak bence ikinci çeyrekte bir toparlanma olmadı. Tescillenme sisteminden benim ettiğim işlem rakamlarına göre ikinci çeyrekte işlem hacmi, birinci çeyrekten de düşük olacak. Tescillenmiş işlem sayısı sektörü birebir göstermese de önemli bir sinyal… Belki de ben yanılırım ama ikinci çeyrek sonuçlarında, ilk çeyreğe göre daha kötü bir trend bekliyorum. 
* Yılın ikinci yarısı için öngörüleriniz nasıl? 
Temmuz ayında piyasalar çok durgun. Yılın ikinci yarısına da kötü bir başlangıç yaptık. Bu durumda siyasi belirsizlik ve yatırım iştahının azalmış olması en büyük nedenler. Yaz dönemi ve Ramazan’ın getirdiği sakinlik de etkili oluyor. Tüm bunlar, üçüncü çeyreğin kötü olacağının ön habercileri. Ancak eylülde bir toparlanma olur diye düşünüyorum. Son üç ayda sektörde büyüme son sürat devam eder. 
* Bu çizdiğiniz tabloda bu yılki sektörün yüzde 15 büyüme hedefi de tutmayacak gibi… 
Evet, tutmaz diye düşünüyorum. Sektörde işlem hacminde yüzde 15 büyüme hedefleniyordu. Ancak geçen yıla göre küçülme olacağını tahmin ediyorum. Geçen yılki 7,6 milyar dolar işlem hacmini yakalayabilirsek çok iyi olur. Ama ilk çeyrek rakamları ve mevcut duruma göre bu yıl 6 milyar dolar gibi bir işlem hacmine ancak ulaşırız. 
* Peki hangi sektörlerde bir kıpırdanma var? 
Enerji tarafında yatırımlar oluyor. Deniz Leasing olarak biz de son 1,5 yıldır güneş enerjisinde atak yaptık. Burada açık ara farkla sektör lideriyiz. Ama bu alanda bütün rakiplerimiz de çok iştahlı. Bugün en ciddi büyüme alanını, lisansız güneş enerjisi yatırımları olarak görüyorum. Dünyadaki rakamlara baktığımızda leasingin yatırımlardan aldığı pay çok düşük kalıyor. Leasingin ülkenin GSMH’sinde payı 2013 sonu rakamlarıyla binde 6 olarak görülüyor. ABD ve Avrupa’da bu oran yüzde 2’lerde. Daha önemli bir gösterge olan, leasingin yatırımlardan aldığı paya bakarsak Türkiye’de yüzde 6’ları yeni bulduk. ABD ve Avrupa’da ise bu oran 5 yıl önce bile yüzde 20’lerin üzerindeydi. Leasingin daha yaygın sektörlerde, daha yaygın kitlelerde olması için çalışıyoruz. KDV’nin olduğu her yatırımda leasing olmalı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz