Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


GÜVEN FAKTÖRÜ ÖNEMLİ
Kamu şirketlerinin arkasındaki güç nedeniyle daha güvenilir bir algıya sahip olması da onlara avantaj sağlıyor. Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit de “güven” konusuna dikkat çekiyor: “Sigortacılık güç ve güven meselesi. Kamu şirketlerinin arkasında devlet gücü var. Şirketler, ne olursa olsun kendilerini emniyette hissedecekleri bir sigorta şirketiyle çalışmak istiyor” diyor.

Bu avantajları sayesinde kamu sigorta şirketleri, sektörde önemli bir rakip olarak görülmeye başladı. Tunç Akyurt, özellikle ticari segmentte ve KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerde kamu kökenli sigorta şirketlerinin daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

Ziraat Sigorta Genel Müdürü Mehmet Akif Eroğlu’nun şirket için çizdiği hedefler de bunu destekliyor: “Özellikle dağıtım kanalımızın getirdiği işleri kaçırmamak adına rekabete katılıyoruz. Özellikle kasko ve yangın branşında daha rekabetçi olmaya çalışıyoruz.”

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Somuncu da “Nasıl ki Halkbank KOBİ’lerin bankasıysa Halk Sigorta da KOBİ’lerin sigortacısı. Ana hissedarımız olan Halkbank’la beraber KOBİ’lerin sigorta tedarikçisiyiz” diyor.

BES'TE ETKİ ÇOK BÜYÜK
Bireysel emeklilik tarafında da kamu kökenli olmak önemli bir avantaj... Ziraat Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik ve Halk Hayat Emeklilik şirketleri, 2013 yıl sonu itibarıyla fon tutarı içinde yüzde 9,14 paya sahip durumda. Katılımcı sayısında ise bu oran daha da yüksek. Sektördeki katılımcıların yüzde 13,1’i kamu BES şirketleriyle tasarruf etmeyi tercih ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.