2014 yavaş gidiyor, büyüme düşük kalır

Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger, bu yılın ilk aylarında sigorta sektöründeki gidişatı ve yeni düzenlemelerin yansımalarını aktardı.

8 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
2014 yavaş gidiyor, büyüme düşük kalır
Ekonomideki durgunluk, sıfır otomobil alımlarının düşüşü sigorta sektörünü olumsuz etkiliyor. Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger,“Yıla başlarken sektör büyümesinin yüzde 10-15 olacağını öngörmüştük. Ancak ilk iki ay sonuçları, bu seviyeyi yakalayamıyor.

Prim üretimleri çok yavaş gidiyor” diyor. Ülger’e göre 2014, trafik ve sağlık branşlarında yeni düzenlemelerin etkilerinin görüleceği ve normalleşmenin yaşandığı bir yıl olacak. Sağlık sigortalarında ömür boyu yenileme garantisi konusundaki yeni düzenlemenin etkisi ise çok hızlı görülemeyecek.

Ülger, büyümenin ise yüzde 12’de kalacağını düşünüyor. sigorta sektöründe prim üretiminin yüzde 60’ı oto sigortalarından geliyor. Bu alandaki bir yavaşlamada sigorta sektöründe, hedeflerin şaşmasına neden oluyor. 2014 yılının ilk ayları için de böyle bir tablo söz konusu...

Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger, “Bu yıl ekonomide yavaşlama olduğu için 2014’te sıfır araç satın alımlan çok hızla düştü. Bu, doğal olarak sisteme yeni poliçe girişini durdurdu. Bundan dolayı oto sigortalan prim üretiminde hızlı bir düşüş oldu” diyor.

2014’te büyümeyi etkileyen bir diğer önemli etken de trafik sigortalarında serbest tarifeye geçilmesi oldu. Burada poliçe sayısı azalmasa da iyi sürücülerin fiyatları aşağı doğru indiği için bu alandan gelen gelir azalıyor.

Ülger’e göre 2014, yeni düzenlemelerin etkilerinin görüleceği ve normalleşmenin yaşandığı bir yıl olacak. O nedenle hem trafik hem sağlık sigortalarında yönetici, pazarların yakından izlenmesi gerektiği görüşünde. Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger, bu yılın ilk aylarında sigorta sektöründeki gidişatı ve yeni düzenlemelerin yansımalarını aktarıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.