Oyun yeniden şekilleniyor

Sigorta sektörünün belkemiğini oluşturan acenteler, büyük bir değişim içinde.

1 MART, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Oyun yeniden şekilleniyor
Hem yeni yasal düzenlemeler hem kâr peşindeki şirketlerin yeni stratejileriyle oyun yeniden şekilleniyor. Acente sayısı azalırken birden fazla şirketle çalışan acentelerin sayısı artıyor. Yeni dönemin odağında büyüme ve kârlılık var. Şirketler acentelerini elde tutmak için yeni ürünler, teknoloji ve eğitime odaklanacak. Acenteler ise gelişen yeni kanallar karşısında rekabetçiliğini korumak için çalışacak. Sigorta sektöründe prim üretiminin yüzde 70 gibi çok önemli bir bölümü acenteler aracılılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu tablo, son 10 yıldır değişmedi, yeni dönemde de değişmesi beklenmiyor. Ancak, kanalda son birkaç yıldır dikkat çeken önemli gelişmeler var. 2007 yılında yürürlüğe giren 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu, ardından buna bağlı 2008 yılında çıkarılan Sigorta Acenteleri Yönetmeliği ile acentelere yönelik yeni düzenlemeler getirildi. Artık acenteler, TOBB bünyesinde tutulan levhaya kayıtlı olmak zorunda. Axa Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi, "Bu acenteliği bir iş kolu olmaktan çıkarıp meslek haline getirdi. Düzenleme, geçmişte olduğu gibi sigorta şirketinden yetki alan her gerçek ve tüzel kişinin sigorta acentesi, yani sigortacı olamayacağını ortaya koydu" diyor. Diğer yandan şirketlerin de acente kanalına bakışı değişmiş durumda. Sigorta sektörünün kronik kâr sorunu, şirketleri kanalı daha etkin kullanmaya mecbur bıraktı. Özellikle son yıllarda acentelere yönelik teknoloji ve eğitim yatırımlarında önemli oranda artış var. Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, "Acenteler için gerek ürün gerek kişisel gelişim, satış ve pazarlama trendleri konularında oldukça yoğun eğitim programları uygulamaya başladık. Teknolojik gelişmelere paralel olarak acenteler şirketler tarafından daha çok destekleniyor ve yeni müşteri kazanımları için yönlendiriliyor" diye konuşuyor.

RAKAMLAR NE GÖSTERİYOR?
Sigorta sektöründe acente sayısı 2011 sonu itibarıyla 16 bin 554 düzeyinde. Bu rakam 2002 yılında 17 binler düzeyindeydi. Son 10 yılda acente sayısı en yüksek rakama 2005'te ulaştı. 20 bini bulan acente sayısı bir sonraki yıl ise sert bir düşüşle 15 bine geriledi. 2005 yılından 2006'ya geçişte yaşanan düşüşte, 2005 yılından itibaren sağlık branşının elementer branşlar içinde değerlendirilmesi sonucu, sağlık poliçesi satan acentelerin emeklilik şirketlerinden aldıkları acenteliklerini feshederek sadece elementer şirketlerle çalışmaya devam etmesi etkili oldu. 2007'de yeniden 16 bini bulan acente sayısı, 2008'de bu kez yeni düzenlemelerle 13 bine geriledi. Cemal Ererdi, aslında 2007 yılına kadar acente sayısında önemli bir gelişme olmadığını söylüyor. "Çünkü her yıl toplam acente sayısının yüzde 10'u kadar bir acente kitlesi sektörü türlü nedenlerle terk etmek durumunda kalırken, bir o kadar da acentenin yeni katıldığını görüyoruz" diye konuşuyor. Sayı bugün 2008'deki düşüşün ardından 2009'dan itibaren yeniden artmaya başlamış olsa da Ererdi, yeni dönemde acente sayısının önemli düzeyde azalacağını öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.