Yeni yıl listesi

Yaşananlardan ders çıkaran bazı temkinli liderler, bu yıl daha çok kâr odaklı kararlar almış görünüyor.

22.02.2016 15:58:560
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yıl listesi
ZORLU GEÇEN 2015’İN ARDINDAN, TÜRKİYE’NİN en büyük şirketlerinin CEO’ları çok kritik kararlarla yeni yıla giriş yaptı. Yıldız Holding’den Doğan Holding’e, IC Holding’den Nurol Holding’e birçok grubun lideri, 2016’ya temkinli yaklaşırken fırsatları yurtdışında arıyor. Yeni yıl yapılacaklar listesinde yurtdışı gelirlerini artırmanın yanı sıra maliyet kontrolü, verimlilik odaklı çalışma, dijitalleşmeyi hızlandırma, yalın yapılanma ve katma değerli ürünlerle büyüme ilk sırada yer alıyor. Büyümeden çok kârlılık odaklı kararlar alan CEO’lar, mevcudu korumaya odaklanacaklarının altını çiziyor, kurumsallaşma konusunda da daha aktif olacaklarının sinyallerini veriyorlar. CEO’ların yeni yıl kararlarında bu derece temkinli olmasında 2016’ya dair duyulan endişeler etkili. Her ne kadar yeni yılın, zor geçen 2015’ten nispeten daha iyi olacağına yönelik bir beklenti olsa da belirsizlikler iş dünyasını tedirgin etmeye devam ediyor.
Jeopolitik riskler, Rusya ile yaşanan kriz, Suriyeli mülteciler sorunu, doğuda bitmeyen terör eylemleri, asgari ücretteki artış ve global ekonomideki gelişmelerin hala öngörülemeyen olası etkileri, iş insanlarının yeni yıl kararlarına damgasını vuruyor. Bu nedenle yapılacaklar listesi kabarık olan iş insanları, yeni yılda kararlarını hayata geçirirken zorlanacaklarını da itiraf ediyor. Capital iş dünyasının nabzını, CEO’ların yeni yıl kararlarını analiz ederek ölçtü. 
ROTA YURTDIŞI 
CEO’ların 2016’ya dair aldıkları kararların başında yurtdışı faaliyetlerini artırmak geliyor. İnşaattan kozmetiğe, tarımdan hazır giyime birçok sektördeki şirket yöneticisi, yeni yılda yurtdışı gelirlerini katlama kararında. Örneğin Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2016’da ihracatlarını dolar bazında 2 katına çıkarma kararı aldıklarını söylüyor. İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, bu yıl markalarını yeni ülkelere taşıyacaklarını belirtiyor, bu doğrultuda yurtdışı pazar paylarını yüzde 100 oranında büyüteceklerini açıklıyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay da 2016’da iddialı oldukları pazarları kaybetmemeyi hedeflerken yeni pazarlara bakmayı planlıyor. Elite World Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Elik, yurtdışı pazarları için yeni pazarlama kanalları bulma kararı aldı. Bu kapsamda yapacaklarını, “Ortadoğu ve İran’ın yanı sıra Hindistan, Pakistan, Çin ve Türk Cumhuriyetleri gibi hedef pazarlarımıza daha çok eğileceğiz” sözleriyle dile getiriyor. Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi de İran’daki Razi Petrokimya yatırımının ardından bu yıl ikinci yurtdışı yatırımını yapma kararı aldıklarını açıklıyor. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2016 yapılacaklar listesini, güçlü büyüme, servislerde ivmeli büyüme ve uluslararası genişleme olarak paylaşıyor. Bölgesel güç olma hedefleri doğrultusunda satın alma fırsatlarını yakından takip ettiklerini dile getiren Terzioğlu, “Kültürel ve coğrafi anlamda bize yakın pazarlarda büyümemize katkı sağlayacak fırsatları değerlendirmeye açık olacağız” diye konuşuyor. 
VERİMLİLİK HAREKETİ 
CEO’ların yeni yıl kararlarına göre bu yıl yeni bir verimlilik hareketi başlıyor. Sektör fark etmeksizin birçok yönetici, yeni yıla dair ilk hedeflerinden birinin verimliliği artırmak olduğunu söylüyor. Ariston Genel Müdürü Turgay Dağ, yeni yıla dair kararlarını açıklarken “İlk hedefimiz, Türkiye’deki satış organizasyonumuzda verimlilik ve network konusunda çalışmak olacak” diyor. Bu yıl daha çok işini korumaya odaklanan Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, “Yeni yılda işimizi korumaya, giderleri kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Kârlılığa önem veriyoruz, mağazalardaki verimliliği artırmaya çalışıyoruz” diye konuşuyor. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş’ın da yeni yıl kararlarından en kritiği verimliliği artırmak. Mağazaların lokasyonlarını müşterilerine göre optimize edeceklerini anlatan Kızıltaş, “2016 bizim için verimlilik yılı. Hem merkezde hem mağazalarımızda verimlilik ve kârlılık hedeflediğimiz bir yıl olacak” diyor. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, bu yıl tüm süreç ve kalite yönetim sistemlerini gözden geçirme kararı aldı. Yeni kurumsal kaynak planlaması projesini de başlatacaklarını belirten Varlık, ayrıca lojistik alanında hız kazanmak için stok yönetiminde ve sevkiyatta RFID kullanımına geçeceklerini söylüyor. Türkiye’nin en büyük AVM yatırımcılarından Multi Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Belgü, artık yatırıma değil varlık yönetimine ağırlık verme kararı aldıklarını açıklıyor. Bu bağlamda portföylerinde verimlilik çalışmaları yaparak mevcut AVM’lerini en kârlı şekilde işletmeye odaklanacaklarını dile getiriyor. Bu yıl yüzde 10 büyümeyi hedeflediklerini belirten Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök de bir yandan kârlılığı korumak için verimliliğe odaklanma kararı aldıklarını söylüyor. “Verimlilik artırıcı çalışmalarla maliyetleri düşürürken pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz” diyor. ~KURUMSAL İŞLER ÇOK
2016 aynı zamanda birçok CEO’nun daha çok organizasyonel yapılanmaya odaklanıp bu noktada düzenlemeler yapma kararı aldığı bir yıl olarak da öne çıkıyor. Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, yeni yıla dair mevcut projelerin toparlanması ve yeni iş almak konusunda agresif olmama ve kontrolü kaybetmeme kararı aldığını açıklıyor. Düşük risk profiliyle çalışacaklarının altını çizdikten sonra “Satış ve pazarlama kanallarını geliştireceğiz. Kapsamlı taahhüt işlerinde yabancılara hizmet vereceğiz” diyor. Yataş Genel Müdürü Nuri Öztaşkın, 2016’da hızlı büyümeden kaynaklı problemlerin kurumsallaşmayla giderilmesi konusuna yoğunlaşacağını dile getiriyor. “2016 Yataş Grup’un Turquality standartlarında yönetildiği yıl olacak” diye konuşuyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren de şirketi daha fazla kurumsallaştırma kararında… Diren, kurumsal yapıyı derinleştirmek için 2016’da yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, GS Yuasa ile 2014 yılında kurdukları ortaklıkta bu yıl senkronize olmanın en önemli işleri olacağını ifade ediyor. “İlişkilerin sağlam zemine oturması, yönetim ve denetim sistemlerinin ortak bir dil haline gelmesiyle beraber kurum kültürünün yeniliklere adapte olmasına odaklanacağız” diyor. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis, şirket içi bürokrasiyi azaltma, karar alma süreçlerini hızlandırma ve maliyetleri düşürme kararı aldıklarını açıklıyor. Polisan Holding Yönetim Kurul Başkanı Erol Mizrahi de hala 2016 iş planı üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtiyor. “Yeni yılda da gerekli maliyet tedbirlerini ve yatırım harcamalarını gerçekleştirerek, son yıllarda yakaladığımız gelir büyümesinin sürdürülebilir olması gayretiyle operasyonlarımıza devam edeceğiz” diye konuşuyor. 
DİJİTALE ODAKLANACAKLAR 
Yeni yılda CEO’ların gündemlerinde dijitalleşme daha fazla yer tutuyor. Yeni yıla dair alınan kararlarda dijitalleşmeye yönelik çok sayıda aksiyon olması da bunun en önemli göstergesi. Elvan Grubu CEO’su Özmen Genç, ERP yazılımlarını yeni ihtiyaçlar ve hedeflere göre yenileme kararı aldıklarını açıklıyor. Böylelikle daha hassas bir dijital sinir sistemi kurduklarını ifade eden Genç, sözlerine şöyle devam ediyor: “Süreç bazlı organizasyon yapısıyla bütün aşamalarda verimliliği artırıyoruz. Nihai amacımız süreçleri daha da hızlandırmak ve Bill Gates’in dediği gibi dijital sinir sistemiyle düşünce hızında çalışmak.” 2016 yılında sektörleri için büyüme odaklı olmanın hayalcilik olacağını belirten Crystal Hotels CEO’su Umman Çetinbaş, koşulların kemer sıkma, ekonomik anlamda da mevcut durumlarını korumaları hedefini ön plana çıkardığını söylüyor. Bu ortamda daha verimli bir operasyon işleyişi için dijital alana yatırım yapacaklarını dile getiriyor. Roche Türkiye Genel Müdürü Adrino Treve de yenilikçi ve değer yaratan şirket olmalarına katkıda bulunması için yeni yılda süreçlerini ve veritabanlarını dijitalleştirmeye odaklanacak. Şirketler dijitalleşmeye odaklanırken onlara çözüm sunan şirketler de iş süreçlerini bu doğrultuda gözden geçiriyor. Arvato Türkiye CEO’su Soner Cesur, 2016’da verimliliği düşük işlerden uzaklaşarak daha dijital çözümlere yöneleceklerini söylüyor. “Yeni kurmuş olduğumuz PSD (Portfolio and Solution Design-Portföy ve çözüm tasarımı) organizasyonuyla birlikte dijital çözüm portföyümüzü önemli ölçüde büyüterek müşterilerimize daha fazla verimlilik katmayı ve maliyet avantajı sağlamayı hedefliyoruz” diyor. 
YENİLİKLERLE BÜYÜYECEKLER 
Çok sayıda CEO yeni yılda büyümeyi yeni ürünler ve yeni girilecek alanların desteğiyle yakalama kararı aldı. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, yeni yılda odaklarında tüm işlerinin verimli bir şekilde büyümesinin bulunduğunu açıklıyor. Boyner Büyük Mağazacılık’ın yıla büyük bir dönüşüm hareketiyle girdiğini haber veren Boyner, bünyelerinde yapılacak yenilikleri de şöyle paylaşıyor: “Logosunu ve ürünlerini yenileyen grup şirketimiz, müşterilerin mutluluğu odaklı yeni bir konsepti hayata geçiriyor. 2016 yılında holding olarak kod adı Phoenix olan yeni ve çok büyük bir konsept mağaza projesine imza atacağız.”Honda Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer, yeni Civic Sedan’ın üretimine bu yılın son çeyreğinde başlayacaklarını söylüyor. Yeni modelin kendilerine katkısını şöyle dile getiriyor: “İlk etapta 10 bini ihracat ve 24 bini iç pazar olmak üzere üretimimiz 34 bin adetler seviyesinde olacak. Dizel motorlu versiyonu sadece Türkiye’de üretilecek olan bu modelimizin katkısıyla iç pazar ve ihracatta da daha güçlü bir konuma gelmeyi umuyoruz. Bu hedef ve öngörülerimiz doğrultusunda yeni Civic Sedan’ın üretiminin başlamasının ardından 800 kişilik ailemizi bin 200 kişiye genişleteceğiz.” Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz da yeni yılda büyüme ve daha fazla katma değer üretebilecekleri projelere yöneleceklerini belirtiyor. “Projelere yoğunlaşmanın yanı sıra yeni destinasyonlarda birtakım partnerlerle iş geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor. Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına girecek olan Obi Worldphone’la yapacakları çalışmayla mobil sigortacılık platformunun temellerini atacaklarını anlatıyor. Yeni yılda tüm paydaşlarının hayatını 7/24 erişilebilir sigorta çözümleriyle kolaylaştıracaklarını ifade ediyor. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da bu yıla dair AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeyi, katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirme kararı aldıklarını açıklıyor. 


~NELER ZORLAYACAK? 
CEO’ların yeni yılda uygulamakta en çok zorlanacakları kararlara gelince... Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, bulunduğumuz coğrafyadaki belirsizlikler nedeniyle yurtdışında pazar payını korumanın büyük önem arz edeceğini söylüyor. Türkiye’de 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Arvato Türkiye’nin genel müdürü Soner Casur, asgari ücretteki belirsizliğin ya da yüksek bir artışın kendilerini etkileyebileceğini düşünüyor. “Bu uygulamada önümüzü gördükten sonra yeni yatırımlara odaklanmaya başlayacağız” diyor. Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, sektörün hammadde kaynağı ithalata dayalı olduğu için kurlarda yaşanacak hareketliliğin kendilerini zorlayabileceğini ifade ediyor. Arbel CEO’su Hüseyin Arslan da artan terör olayları ve jeopolitik riskleri de göz önünde bulundurduklarında yatırım kararı almanın zorluğuna dikkat çekiyor. Bu ortamda CEO’lar birçok kararı hayata geçirirken daha ince eleyip sık dokumak niyetinde. Örneğin Arvato Genel Müdürü Soner Casur, şirket satın almaları ve yeni işlere girme konusunda çok hassas bir yaklaşım içinde olacaklarını söylüyor. Electrolux Genel Müdürü Semih Orcan, birçok alandaki belirsizlikten dolayı büyümeye yönelik tüm adım ve planlarını belirsiz bir tarihe ertelemelerinin kaçınılmaz olacağını açıklıyor. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş da döviz kurlarındaki oynamaların yurtdışı yatırımları zorlaştıracağına belirtiyor. Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, artık ana konunun risk analizi yapmak olduğunu düşünüyor, “Yeni yatırımları çok dikkatli yapıyoruz. Şu anda genel durumu gözlemleyerek beklemedeyiz” diyor. Acer Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kender de Suriye konusu ve bunun iş dünyasına getirebileceği negatif yansımanın kendilerini düşündürdüğünü anlatıyor. “Şu anki durumda Türkiye’ye yatırım çekmekte zorluklar yaşıyoruz” diye konuşuyor.

“ODAKTA OPERASYONEL MÜKEMMELLİK VAR"
ALİ PANDIR ERDEMİR GRUBU İCRACI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
TASARRUF HEDEFİ 

2016’yı da sektörümüz için zor bir yıl olarak beklemekle birlikte 2015’te olduğu ölçüde karamsar bir tablonun yaşanmamasını ümit ediyoruz. Yeni yılda odaklandığımız konulardan biri operasyonel mükemmelliği yakalamak. Daha çevik, proaktif, operasyonel mükemmelliği yakalamış bir şirket olma yönünde çalışmalarımız devam edecek. Buna paralel olarak tüm süreçlerimizde verimlilik ve tasarrufu artırma hedeflerimiz bulunuyor. Katma değerli ürün yelpazemizi geliştirmeyi hedefliyoruz. 
ÖZEL HİZMET 
Önümüzdeki dönemde müşterilerimize daha yakın olma, katma değerli ürünler yanında ihtiyaca özel hizmetler sunma ve bu ürün ve hizmetleri onlarla birlikte geliştirme yönündeki çabalarımızı artıracağız. Haksız rekabeti engelleyecek önlemlerin alınmaması ya da bu alanda gecikme yeni yılda tüm sektörümüzü çok zorlayacak. Entegre bir tesis olarak biz kâr marjlarımız daralsa bile maliyet düşürerek sorunun üstesinden bir miktar da olsa gelebiliriz. 

UĞUR DOĞAN / NUROL HOLDİNG CEO'SU
“SEKTÖRLERİMİZE BİR YENİSİNİ EKLEYECEĞİZ”
YENİ PAZARLAR 

Nurol İnşaat’ın ve savunma sanayi şirketlerimizin 2016 yılındaki öncelikli hedefi, mevcut durumda edinilmiş projelerin tamamlanarak teslim edilmesi ve aynı zamanda coğrafi anlamda yeni pazarların edinilmesi. Nurol İnşaat’ın, 2016 yılında Sub Sahra Afrika bölgesinde yeni proje fırsatlarını değerlendirmesi planlanıyor. 
SATIN ALMA 
Savunma sanayi alanında Türkiye’nin ilk özel sektör iştiraki FNSS ile Nurol Makina ve Nurol Teknoloji şirketlerini bünyesinde bulunduran grubumuz, bu alandaki faaliyetlerini yakın zamanda kurulması planlanan yeni ortaklıklar ve şirket satın alımlarıyla büyütmeyi ve sektör dahilindeki iş dalı ve ürünlerini çeşitlendirmeyi hedefliyor. 
YATIRIM PLANI 
Grubumuz, 2016 yılında faaliyette bulunduğu sektörlere bir yenisini daha ekleyerek madencilik sektöründe uzun süren arama faaliyetlerini yatırıma dönüştürmeyi planlıyor. Bu durum, farklı iş dallarında çeşitlendirilmiş bir yapı içerisinde bulunan topluluğumuzun yelpazesini genişletecek önemli bir adım olacak. 
~DR. CEM KARAKAŞ / YILDIZ HOLDİNG İCRADAN
SORUMLU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
“ÖNCELİK ORGANİK BÜYÜMEDE”
YENİ PAZARLAR

2015, United Biscuits satın alımıyla ortaya çıkan operasyonel ve kültürel sinerjiye odaklandığımız bir yıl oldu. Gelecek yıl bu anlamdaki çalışmalarımızın sonuçlarını görmeye başlayacağız. İki ana pazarımız Türkiye ve İngiltere de dahil olmak üzere mevcut pazarlarımızdaki işlerimizi geliştirirken, bu pazarlardaki tecrübemizi ise yeni pazarlara taşıyarak işimizi daha da büyütmeye devam edeceğiz. Amerika, Afrika ve Uzakdoğu bizim için gelişim potansiyeli olan coğrafyalar.
KÜÇÜK ALIMLAR
2016 yılı için öncelikli hedefimiz, organik büyümeden yana olmakla birlikte özellikle Afrika ve Uzakdoğu’da yapacağımız küçük ölçekli alımlarla bir miktar inorganik büyüme de öngörebiliriz. Grup olarak öncelikli işlerimizden biri de perakende. Bu iş kolunda Bizim Toptan ve Şok şirketlerimizle faaliyet gösteriyoruz. Perakende cirosu, toplam grup ciromuzun yüzde 30’una ulaştı. 2016’da bu rakamı daha da artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. 


YAHYA ÜZDİYEN / DOĞAN HOLDİNG CEO’SU
“FIRSATLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ”
BÜYÜMEYE DEVAM 

Dünya ekonomisindeki daralma, çevremizdeki yangın ve bunun üzerine 5 ay arayla yaşadığımız ve ister istemez belirsizlikler barındıran iki genel seçimle oldukça çalkantılı geçen 2015’ten sonra 2016’nın en olumlu yönünün siyasi istikrar olacağını düşünüyorum. Doğan Grubu açısından baktığımızda, 2016’da içinde bulunduğumuz sektörlerde özellikle kârlılık alanındaki iyileşmenin süreceğini, başta enerji sektörünün katkısıyla grup olarak büyümemizin devam edeceğini öngörüyoruz. 
ÖNCELİKLİ KONULAR 
2016’nın da belirli riskleri barındırdığı gerçeğinden hareketle özellikle maliyet kontrolü ve yalın yapılanma konularındaki çalışmalarımız devam edecek. Kârlılığımıza doğrudan olumlu katkı sağlayacak bu çalışmalarımızın yanında medyada online yatırımlarımızın, akaryakıt sektöründe Aytemiz işimizin büyütülmesi ve yeniden girdiğimiz otomotiv sektöründe Suzuki markasının pazar gelişimi öncelikli konularımız. 
NELER ZORLAYACAK? 
Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde çıkacak fırsatları da kuşkusuz değerlendireceğiz. Büyüme hedefleri olan bir grubuz. Büyümenin ön koşulu kârlılık. Bu nedenle içinde bulunduğumuz sektörlerde büyüme konusunda taviz vermeden kârlılığımızı geliştirmek ve bunu sürdürülebilir kılmak en başta gelen önceliğimiz. İç faktör olarak kârlılığımızı artırmak dış faktör olarak ise bunu ülkemizin çevresinde süregelen yangının ekonomimize yükleyeceği olumsuzluklardan etkilenmeden yapabilmek 2016’da en zorlayıcı konu olacak. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz