ABD Hazinesi’nden Rusya’ya yeni yasak

ABD Hazine Bakanlığı, ikincil piyasada Rus kuruluşlarına ait tahvil ve hisse senetlerinin alımını yasakladığını duyurdu.

8.06.2022 09:31:000
Paylaş Tweet Paylaş
ABD Hazinesi’nden Rusya’ya yeni yasak

ABD Hazine Bakanlığı'nın konuya ilişkin olarak güncellediği bilgide, Rusya'ya yaptırım uygulanmasına ilişkin kararnamenin, ABD'li kişilerin Rusya'daki kuruluşlar tarafından ihraç edilen hem yeni hem de mevcut tahvil ve hisse senedi satın alımlarını yasakladığı belirtildi. Daha önce yeni ihraç edilen Rus tahvilleri ve hisse senedi alımını yasaklayan ABD yönetimi, yeni düzenlemeyle söz konusu yasağı ikincil piyasada halihazırda dolaşımda olan tahviller ve hisse senetleri için de geçerli kıldı.

ABD ve müttefikleri, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın ardından Moskova'yı finansal olarak izole etmek için çeşitli yaptırımlar uygulamıştı. ABD yönetimi, son olarak 24 Mayıs'ta Rusya'nın ABD'li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına izin veren istisnanın süresinin uzatılmayacağını bildirmişti. Söz konusu sürenin sona ermesiyle Rusya'nın yatırımcılara ödeme yapmasının engellenmesi amaçlanmıştı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz