Almanya'da 'bütçe krizine' çözüm aranıyor

Anayasa Mahkemesi'nin hükümetin kullanılmayan 60 milyar euroluk Kovid-19 fonunun yeniden tahsisinin yasal olmadığına kararından kaynaklanan bütçe krizine çözüm yolu aranıyor.

24.11.2023 09:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
Almanya'da 'bütçe krizine' çözüm aranıyor

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Anayasa Mahkemesinin hükümetin kullanılmayan 60 milyar euroluk Kovid-19 fonunun yeniden tahsisinin yasal olmadığına kararından kaynaklanan bütçe krizini hafifletmek amacıyla önümüzdeki hafta Kabineye 2023 için ek bütçe sunacağını bildirdi.

Alman Anayasa Mahkemesi, 15 Ekim'de koalisyon hükümetinin Kovid-19 salgını döneminden (2021 bütçesinden) kalma 60 milyar avroluk kullanılmamış krediyi İklim ve Dönüşüm Fonu’na aktarma kararının Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmetmişti. Mahkemenin bu kararı, hükümeti harcama planlarını revize etmeye ve özel bütçe dışı fonları kısıtlamaya zorlamıştı.

Lindner, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkeme kararının ardından oluşan bütçe krizini hafifletmek amacıyla önümüzdeki hafta Bakanlar Kuruluna 2023 için ek bütçe sunacağını kaydetti.

Ardından gelecek yılın harcama planı konusunda hükümet ortaklarıyla görüşmelere başlamayı planladığını belirten Lindner, "Artık başta elektrik ve gaz tavanı olmak üzere harcamaları anayasal güvence altına alacağız. Bunun için bu ek bütçeye ihtiyaç var." ifadesini kullandı.

Maliye bakanlığına göre Lindner’in ek bütçe teklifi Anayasa'daki borç freni mekanizmasının 2023 için askıya alınmasını da içerecek. Christian Lindner, Almanya Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararının açıklandığı 15 Kasım'da, İklim ve Dönüşüm Fonu bütçesinin dondurulması talimatını vermişti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümeti, mahkemenin kararının ardından 2023 ve 2024 federal bütçelerini Anayasaya uygun şekilde hazırlamaya çalışıyor.

Ekonomistlere göre mahkemenin kararı, federal hükümeti bu yasama döneminin en büyük ekonomi politikası sorunuyla karşı karşıya bıraktı. 2024 federal bütçesine ilişkin bugün yapılması planlanan oturum iptal edilmişti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz