Almanya’dan Türkiye’yi de ilgilendiren seyahat kararı

Almanya, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldırıyor. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor.

11.06.2021 17:16:000
Paylaş Tweet Paylaş
Almanya’dan Türkiye’yi de ilgilendiren seyahat kararı

Almanya Kovid-19 nedeniyle ‘riskli’ ilan ettiği bölgelere seyahat uyarısını kaldırıyor. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağı açıklandı. Türkiye de haftalık vaka insidansı sayısı 200’ün altında bulunan ülkeler arasında yer alıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, birçok yerde vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti.

Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti.

Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Maas, Kovid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz