"Avrupa, ABD ile kur savaşında"

Commerzbank AG tarafından hazırlanan raporda, ECB'nin yeni iletişim kampanyası ile net bir kur seviyesini zorlamak istediğine işaret edildi.

29.01.2021 16:08:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Avrupa, ABD ile kur savaşında"

ABD Hazine Bakanı Janet Yelen'ın göreve gelmesinin hemen ardından yeniden "güçlü dolar" politikasını dönmeyi reddetmesinin döviz piyasalarındaki gerilimi artırıyor. Trump yönetiminde hayata geçirilen "zayıf dolar" politikası bazı büyük merkez bankalarının kura müdahalesi iddiaları ile son dönemde döviz piyasasında tansiyon yaratıyor.

Dolar, Mart ayından bu yana %13 değer kaybederek ABD'nin ihracatına önemli avantaj sağladı. Yellen göreve gelişinin ardından yaptığı ilk açıklamada "ABD zayıf dolar hedeflememeli" dedi. Bununla birlikte rakip ülkelerin merkez bankaları teskin olmuş görünmüyor.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot, ECB'nin eurodaki değer artışına araçları olduğunu söyleyerek bankanın Trump döneminde euroda değer artışına karşı gösterdiği sabrın devam etmeyebileceği sinyali vermişti.

Deutsche Bank AG Baş Uluslararası Stratejisti Alan Ruskin, "Merkez bankalarının zayıf dolar ortamına karşı yanıtlarının henüz ilk adımlarını görüyoruz. Bu adımlar piyasalar ve Biden yönetimi tarafından yakından takip ediliyor" dedi.

Commerzbank AG tarafından hazırlanan raporda ise "ECB'nin yeni iletişim kampanyası euronun değer kazanmasını yavaşlatmayı istediğine değil net bir kur seviyesini zorlamak istediğine işaret ediyor. Kuruluş analisti Ulrich Leuchtmann, "Bunu ancak ECB'nin defakto bir bir kur savaşı ilan etmesi olarak yorumlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz