Başarıya Yürüyenlerde Karar Anı!

Başarıya Yürüyenler Yarışması’nda sona gelindi. Türkiye’nin en başarılı 40 yaş ve altındaki genel müdürlerinin seçildiği yarışmada, oylama süreci 31 Ocak’ta tamamlanıyor. Şubat ayında jüri üyeleri ...

1.02.2010 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Başarıya Yürüyenler Yarışması’nda sona gelindi. Türkiye’nin en başarılı 40 yaş ve altındaki genel müdürlerinin seçildiği yarışmada, oylama süreci 31 Ocak’ta tamamlanıyor. Şubat ayında jüri üyeleri toplanarak dereceye girenleri değerlendirecek. Mart ayında ise Başarıya Yürüyenler Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirilecek.

22 Ocak itibarıyla oylamada birincilik koltuğunda Filo Genel Müdürü Serkan Akbudak bulunuyor. Ontex Genel Müdürü Özgür Akyıldız ise ikinci, Verifone Genel Müdürü Soner Çaşur ise üçüncü sırada yer alıyor.

 

hedCapital’in Johnnie Walker ile birlikte düzenlediği 40 yaş ve altındaki genel müdürlerin yarıştığı “Başarıya Yürüyenler”de internet üzerinden yapılan oylama, 31 Ocak’ta son buluyor. “Keep Walking” felsefesinden doğan yarışmada, son kararı ise bu ay özel bir toplantıyla bir araya gelecek iş ve akademi dünyasından oluşan seçkin bir jüri verecek.

Değerlendirmede adayların kariyerleri, yarattıkları katma değer incelenecek.

Bu yıl, 18 genel müdürün dahil olduğu Başarıya Yürüyenler Yarışması, www.capital.com.tr sitesi üzerinden 4 ay boyunca gerçekleştirilen oylamayla yapılıyor. Gönderilen oylar sonucunda, her ayın en çok oy alan ilk 10 genel müdürü açıklanıyor.

Akbudak’ın Süpriz Atağı
Oylama sürecince yarışma oldukça heyecanlı bir mücadeleye sahne oldu. Başarıya Yürüyenler’de en büyük sürpriz ise ocak ayı içinde yaşandı. Yarışmayı birinci olarak götüren Ontex Genel Müdürü Özgür Akyıldız, bu yazıyı hazırladığımız 22 Ocak tarihinde liderliği Fillo Genel Müdürü Serkan Akbudak’a kaptırdı. 33 yaşındaki Akbudak, aralık ayında aldığı 6 bin 579 oyu, 22 Ocak’a kadar yüzde 168 oranında bir artışla 17 bin 616’ya çıkardı ve zirveye yerleşti. Toplamda ise 24 bin 199 oya sahip olan Akbudak, 2007 yılından itibaren Aras Holding’in ikinci büyük şirketi Fillo A.Ş.’nin genel müdürü. Akbudak, Filo çatısı altında üç farklı şirketi yönetsel olarak birleştirme sürecinde lider vasfı ile ön plana çıktı. Çalışanların takım ruhunu bozmadan tek bir kurum kültürü oluşturulmasını sağladı. 2009 yılında Fillo’nun kârını yüzde 1.000, cirosunu da yüzde 20 artırdı.

Akyıldız ve Çaşur İlk Üçte
Büyük çekişmenin yaşandığı yarışmada Ontex’in 35 yaşındaki genel müdürü Özgür Akyıldız, son anda ikinciliğe geriledi. Aralık ayında oy sayısını 13 bin 687’ye çıkaran Akyıldız, 22 Ocak’a kadar bu sayıya 7 bin 463 oy daha ekledi. Ancak toplamda ulaşılan 21 bin 292 adet oy liderliğini korumasına yetmedi. İş hayatına Frito Lay’de başlayan Akyıldız, 7 yıl önce Avrupa’nın önde gelen hijyenik ürün üreticisi Ontex’e satış müdür yardımcısı olarak transfer oldu. Bir yıl önce de şirketin Türkiye genel müdürlüğü görevine atandı. 2008’de 125 milyon Euro elde eden Ontex’in ihracatı, 2005’ten bu yana yüzde 166 büyüdü. Ayrıca ihracat yapılan ülke sayısı son 1 yılda 29’dan 34’e çıktı. Akyıldız’ın ikinci olmasıyla bir önceki ayın ikincisi Verifone Genel Müdürü Soner Çaşur da üçüncü oldu. 38 yaşındaki Çaşur, toplamda 13 bin 288 oya sahip. Türkiye’de ilk POS sistemini kuran ekibin içerisinde yer alan ve birçok bankanın POS sisteminin kurulması sürecini yöneten Çaşur, 3 yıldır Verifone’un genel müdürlüğü görevini yürütüyor.

Jüride Kimler Var?
Yarışmanın jüri ekibinde iş dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor. Jüri üyelerinin listesi ise şöyle: Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Aclan Acar, insan kaynakları uzmanı Pembe Candaner, Capital CEO Club Başkanı Akın Öngör, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülçin Büyük Özkan, TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Küçük, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Subaşı, Capital, Ekonomist ve PCnet Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Hürriyet İK Editörü Serdar Devrim, Diageo Türkiye Genel Müdürü Aydın Soysal, Praesta/ Mentor Leadership Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Egon Zehnder International Yönetim Danışmanı Murat Yeşildere.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz