Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor

Türkiye'de ilk kez "Global Üniversiteli Girişimci Yarışması" Turkcell'in sponsorluğu, Akbank'ın co-sponsorluğunda düzenleniyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor

Üniversite öğrencisi ve minimum 6 aylık şirket sahibi olma kriterlerinin arandığı yarışmada finale kalan girişimci, Türkiye'yi New York'ta yapılacak dünya finalinde temsil ederek, 200 bin dolarlık büyük ödülü kazanma şansına sahip olacak. Son yıllarda girişimciliğe yönelik yarışmalar giderek hız kazanmaya başladı. Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek şirketler birbiri ardına düzenledikleri yarışmalarla girişimciliği özendirmeyi hedefliyor. Bunlara bir yenisi eklendi. 1998 yılında Saint Louis Üniversitesi tarafından başlatılan Global Students Entrepreneur Awards (GSEA - Global Üniversiteli Girişimci Ödülleri), tüm giderek hız kazanmaya başladı. Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek şirketler birbiri ardına düzenledikleri yarışmalarla girişimciliği özendirmeyi hedefliyor. Bunlara bir yenisi eklendi. 1998 yılında Saint Louis Üniversitesi tarafından başlatılan Global Students Entrepreneur Awards (GSEA - Global Üniversiteli Girişimci Ödülleri), tüm dünyadaki üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek ve gelecek kuşak girişimcilerin yetiştirilmesi amacıyla düzenleniyor. Yarışma bu yıl ilk kez Bizz Consulting tarafından Turkcell'in ana sponsorluğunda Akbank'ın katkılarıyla Türkiye'deki üniversite öğrencilerine yönelik düzenlendi.

SON BAŞVURU 7 EKİM
Tüm dünyada alanının tek yarışması olan Global Üniversiteli Girişimci Yarışması, bir yandan üniversiteye devam ederken, bir yandan da kendisine ait minimum altı aylık bir şirketi olan ve onu işleten dünyanın dört bir yanından öğrencilere açık bir yarışma. Yarışmaya başvurular www.universiteligirisimci.com adresi üzerinden, 7 Ekim 2011 tarihine kadar yapılabilecek. Kriterlere uygun başvuruda bulunan adaylar, iş dünyasının önde gelen isimlerinden, girişimcilerden oluşan jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacak ve yüz yüze mülakata çağırılacak. Yarışmanın değerlendirme süreçlerinde iş dünyasının önde gelenleriyle tanışma ve işlerinin geleceği konusunda yön alma olanakları olacak. Yapılacak son değerlendirme ile yarışmanın Türkiye birincisi seçilecek. Türkiye birincisi dışında ayrıca, 'Sosyal Etki Ödülü', 'İnovasyon Ödülü' ve 'Geleceği Gören Girişimci Ödülleri' verilecek. Yarışmaya iş dünyasından da destek veriliyor. Yarışmanın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ile Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı da katıldı. Girişimcilikte başarıyı yakalayabilmek için girişimciliğe uygun bir eko sistemin yaratılması gerektiğine dikkat çeken Ali Sabancı, iki yıl önce Türkiye'de her 100 kişiden 6'sının girişimci olduğunu ancak geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre bu yüzde 6.8'e yükseldiğini söylüyor.

ARAŞTIRMA YAPTIRDI
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de Türkiye'de gençler arasında yaptırdıkları bir araştırmaya göre "Girişimci denince aklınıza ilk hangi isim geliyor?" sorusuna gençlerin Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg, Google'ın Kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Microsoft'un Kurucusu Bill Gates ve Apple'ın Kurucusu Steve Jobs yanıtını aldıklarını söylüyor. Bu dört girişimcinin de ortak noktasının şirketlerini üniversitedeyken kurmuş oldukları ve teknoloji sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Ciliv, şöyle devam ediyor: "Artık yeni girişimler, yatırımlar hayal değil. Girişimci gençlerimiz için pek çok fırsatlar var. Bu yarışma da onların önlerindeki engellerin kalkması için büyük bir adım" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz