Bulut Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’de ilk defa düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, Avrupa’nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud’un ülke elemesi tamamlandı.

28.03.2014 23:02:020
Paylaş Tweet Paylaş
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Bizz Consulting temsilciliğinde Türkiye’de ilk defa düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, Avrupa’nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud’un ülke elemesi tamamlandı. En İyi Bulut Hizmeti Ürünü ödülünü Netsis alırken, En İyi Teknoloji Şirketi Cloud Arena seçildi.

Kazanan firmalar, Lüksemburg’daki Euro Cloud 2013’te yarışacak. Türkiye Bulut Ödülleri sahiplerini buldu. Bizz Consulting temsilciliğinde ve Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ilk defa düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri, Avrupa’nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud’un ülke elemesi tamamlandı.

Euro Cloud’un Türkiye temsilcisi olarak faaliyet gösteren Türkiye Bulut Ödülleri, ilk yılında 15 şirketi bulut bilişim alanındaki çalışmaları dolayısıyla ödüllendirdi. Ülkelerde düzenlenen yarışmaları kazananlar, 15 Ekim 2013 tarihinde Lüksemburg’daki Euro Cloud 2013’te yarışacak.

Fotoğrafı görmek için görsele tıklayın.
Türkiye Bulut Ödülleri’nde ülkemizin bulut çözümü tedarikçilerinin başarıları vitrine çıktı. “En İyi Bulut Hizmeti Ürünü” ödülünü Netsis kazanırken Cloud Arena “En İyi Teknoloji Şirketi” ödülünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un elinden aldı.

“En İyi Ticari Sektör Örnek Vakası” KoşSistem olurken “En İyi Kamu Yönetimi Örnek Vakası” ödülünü Sampaş göğüsledi. Bulut Servisi Müşteri Kategorisi’nde ödül Logo Yazılım’a gitti. Başarıları jüri tarafından ödüllendirilen örnekler, Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

Etkinlikte düzenlenen bulut bilişim panelinde, Türkiye’de bulutun gelişimi ve potansiyeli de masaya yatırıldı. Panelde Vodafone Türkiye Kurumsal Satış ve Çözümler Direktörü Önder Güler, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız, Oracle Türkiye Ülke Başkanı Gürhan Kalelioğlu, Koç Sistem CEO’su Mehmet Nalbantoğlu ve EMC Türkiye CEO’su Önder Dönmez söz aldı.~
"STANDARTLAR BELİRLENMELİ"
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, ödül töreninin açılış konuşmasını yaptı. Acarer, konuşmasında şunları söyledi: “Dünyada her yıl data trafiği 2 kat artıyor. Tüm bu bilginin muhafaza edilmesi ve işlenmesi için bulut kaçınılmaz bir süreç.

Ülke olarak bulut bilişime nasıl geçebiliriz, ne kadar fayda sağlayabiliriz ve nasıl stratejiler olmalı, bunu konuşmalıyız. Bulut bilişimin yeni sürecinde yeni standartların da belirlenmesi lazım. Eğer standartları belirleyemezsek istenen faydayı sağlayamayız.

İyi çalışan bir bulut sisteminde gerek kamuda gerek özel sektörlerde yaşanan sıkıntılar ortadan kalkacak. Bulutla beraber sektörün en önemli sorunu olan sertifikasyon sorunu da ortadan kalkacak. Bugün en çok turist alan şehirlerden biri olan New York bile turizme yatırımdan vazgeçip bilişime yatırım yapıyor.

Türkiye’de bulut bilişim fırsatını iyi değerlendirirsek bilgi ve iletişim sektörüne çok büyük katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu alandaki iddiamızı Avrupa Bulut Ödülleri için sürdürmek de büyük önem taşıyor."

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Kemal Cılız ise yaptığı konuşmada, TÜBİSAD olarak misyonlarının bilgi ve iletişim teknolojilerini Türkiye’nin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesinin temel bileşeni olarak konumlandırmak olduğuna dikkat çekti.

Cılız, “Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişmesi, Türkiye’nin büyüme hedefine ulaşmasına katkıda bulunacak. Gerek şirketlere sağladığı verimlik artışı gerekse katma değer üretme konusundaki kaldıraç etkisiyle sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak potansiyel taşıdığına inanıyoruz” diye konuştu. ~

ENGİN AKSOY / VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
"TASARRUF FIRSATI YARATIYOR"
BULUT ETKİSİ

Araştırmalara göre, dünya genelinde şirketler, bulut bilişim hizmetlerine 2016'da 207 milyar dolar harcama yapacak. Buna karşın bu teknolojilerin sağladığı tasarruf avantajıyla 2020 itibarıyla oluşacak gelirler, 1 trilyon dolar artırılmış olacak. Avrupa Birliği ülkelerinin de bulut bilişimi kullanarak 2020 yılına doğru GSYİH'de yüzde 25'lik büyüme, verimlilikte ise yüzde 40'lık artış sağlaması bekleniyor.

ÖNEMLİ FIRSATLAR
Türkiye 'de ise özellikle KOBİ'lere baktığımızda bilişim teknolojileri (BT) harcamalarında, donanım maliyetleri oranının gelişmiş ülkelere kıyasla daha yüksek olduğunu ve toplam BT harcamalarının yüzde 28'ine ulaştığını görüyoruz. Oysa bulut bilişim, şirketleri donanım maliyetinden tasarruf etme imkanı sunan önemli bir fırsat yaratıyor.

Bu nedenle bulut bilişimin dijital evrenin en temel unsurlarından biri olduğunu ve şirketleri donanım maliyetlerinden uzaklaştıracak bir olanak yarattığını düşünüyoruz. Bu vizyonla yüksek kapasiteli ve güvenilir veri merkezlerimizi Türkiye'de en son teknolojiyle inşa ediyoruz. Türkiye'nin en büyük veri merkezi olan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Merkezi, 80 milyon TL'lik yatırımla bu yıl hayata geçirdik.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK
Diğer yandan 120 milyon TL'lik yatırımla desteklediğimiz Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut hizmeti sayesinde işletmeler yüzde 95 oranında yatırım maliyeti tasarrufu sağlayabiliyor. Dünya çapında en son teknolojiyi kurumsal müşterilerimize ulaştırma vizyonuyla bulut bilişim alanında yaptığımız çalışmaları sürdüreceğiz. Bu perspektifle bulut bilişim alanında verilen Euro Cloud ödüllerine Vodafone Türkiye olarak ana sponsoru olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz