Canlılık bekleniyor

Hazır beton sektörü, bir önceki yıla göre üretimde yaklaşık yüzde 3'lük bir artışla ancak 93 milyon metreküp hazır beton üretti.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Canlılık bekleniyor
Hazır Beton
KAPASİTE KULLANIMI DÜŞÜK
2012 yılında üretim kapasitesi 210 milyon metreküp olan hazır beton sektörü, bir önceki yıla göre üretimde yaklaşık yüzde 3'lük bir artışla ancak 93 milyon metreküp hazır beton üretti. Sektör temsilcileri, inşaat sektöründeki büyümeye rağmen kapasite kullanım oranındaki düşüklüğü, beton konusunda fazla bilgisi olmayan firmaların pazara girmesine bağlıyor. Buna rağmen Türkiye, hazır beton üretiminde Avrupa'da birinci, dünyada ise Çin ve ABD'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

SORUNU MERDİVEN ALTI ÜRETİM
İnşaat yapımlarının artması sonucu pazarda meydana gelen büyümeden etkilenen birçok şirket, teknik yeterlilik istenilmeksizin sektöre girdi ve hiçbir denetime tabi tutulmadan üretime başladı. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), kalitesiz ve merdiven altı üretimi engellemek ve sürekli denetimle hazır beton üretiminin belirli bir standarda kavuşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak üreticilerin bir kısmı THBB üyesi olmadığından kontrolsüz hazır beton üretimi devam ediyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE CANLANACAK
Hazır beton sektörü, 2013 yılında cirosunu yüzde 1,25, kapasite kullanım oranını ise yüzde 1,23 oranında artırmayı hedefliyor. Sektör önümüzdeki yıl için ayrıca yüzde 2,1 'lik bir artışla 95 milyon metreküplük hazır beton üretimi öngörüyor. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, sektöre yönelik değerlendirmesinde şunları söylüyor: "2013 yılında özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve 2B yasasının hazır beton sektörüne canlılık getireceğini söyleyebiliriz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz