Fed başkanından koronavirüs açıklaması

Fed Başkanı Powell, koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeleri ve ekonomik görünüme etkilerini yakından izlediklerini belirterek, ekonomiyi desteklemeye yönelik uygun adımlar atacaklarını ifade etti.

29.02.2020 10:17:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fed başkanından koronavirüs açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yazılı açıklamasında, ABD ekonomisinin temellerinin güçlü kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Koronavirüsün ekonomik faaliyetler için gelişen riskler oluşturduğuna dikkati çeken Powell, “Fed, gelişmeleri ve ekonomik görünüme etkilerini yakından izliyor. Araçlarımızı kullanacağız ve ekonomiyi desteklemek için uygunca hareket edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

FED YETKİLİSİNDEN VİRÜS NEDENİYLE ‘FAİZ İNDİRİMİ’ SİNYALİ

ABD Merkez Bankası (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard da,  yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha da ilerlemesi durumunda Fed’in faiz indirimine gitmesinin olası olduğunu ifade etti.

St. Louis Fed’den yapılan açıklamada, Bullard’ın Forth Smith Bölgesel Ticaret Odası’nda “Koronavirüs ve ABD Ekonomisi” başlıklı bir sunum yaptığı belirtildi.

Bullard, sunumunda, küresel ekonomik büyümenin geçici olarak yavaşlamasının muhtemel olduğunu ve bu yavaşlamanın büyük bir bölümünün Asya’da yoğunlaşacağını bildirdi.

Kovid-19 salgınının Çin’in ardından diğer ülkelerde de hızla ilerlediğine işaret eden Bullard, salgının Çin’in ekonomik büyümesini yılın ilk çeyreğinde belirgin bir şekilde etkileyeceğini, söz konusu etkinin diğer ülkelerin ekonomilerinde ise daha küçük ölçekte hissedileceğini ifade etti.

Bullard, “Küresel tedarik zincirindeki geçici aksamaların küresel ekonomi genelinde dalgalanma etkisi olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkisini yakından takip ettiklerini belirten Bullard, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), ekonomiyi şoklara karşı güvence altına almak için önceki dönemlerde yaptığı faiz indirimleri sayesinde iyi durumda olduğunu bildirdi.

Bullard, “Sıradan grip ölçeğine yaklaşan sağlık etkileriyle bir küresel salgın gelişirse politika faizinde ilave indirimler olasıdır ama şu anda temel durum bu değil.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınının borsaya etkisine de değinen Bullard, hisse senedi değerlerinin, kısmen de olsa virüsün küresel makroekonomik koşullar üzerindeki etkisine dair spekülasyonlar nedeniyle düştüğünü kaydetti.


Bullard, son dönemdeki düşüşlerle bile ABD’de borsada işlem gören şirketlerin değerinin, son iki yılda yıllık yüzde 4,7 arttığını bildirdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz