İlk iyi haber Çin'den geldi

Koronavirüs salgını sonrası piyasalar için ilk olumlu veri Çin'den geldi. Şubatta virüs etkisiyle sert daralan imalat ve hizmet sektörü aktivitesi mart ayında sert bir şekilde toparladı.

31.03.2020 09:29:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk iyi haber Çin'den geldi

Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye etkileri devam ederken, ilk olumlu veri Çin'den geldi. Çin'de Şubat ayında keskin daralma gösteren imalat ve hizmet sektörü aktivitesi mart ayında beklenenden daha güçlü toparlandı. ABD borsalarının yüzde 3'ün üzerinde yükseldiği dünkü kapanışların ardından Asya borsaları da Çin'den gelen olumlu veriyle artıda seyrediyor. 

Dolar/TL 6,57'den başladı

Yurt için de ise dün yukarı yönlü seyreden dolar/TL, bugün 6,57 seviyesinde daha sakin bir seyirle güne başladı. euro/TL 7,24 seviyesinden açıldı.

Çin'den ekonomik toparlanma için güçlü sinyal 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan PMI verileri Çin'de Şubat ayında keskin daralma gösteren imalat ve hizmet sektörü aktivitesinin Mart ayında beklenenden daha güçlü toparlandıklarını ortaya koydu.

Şubat ayında 35,7 puana kadar gerileyen Çin'de resmi imalat PMI, mart ayında 52 puana yükseldi. Analistler ise imalat PMI'nın 45,0 puan olmasını bekliyorlardı. Hizmet sektörü PMI da 29,6 puandan 52,3 puana çıktı.

Şubat ayında 28,7 puana düşen yeni ihracat siparişleri endeksi mart ayında 46,4 puana çıktı.
Mart ayında bileşik PMI, 28,9 puandan 53 puana yükseldi.

Putin-Erdoğan görüşmesi petrolü yükseltti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi yaparak, korona virüs salgını ve petrol piyasasındaki durumu ele aldı. Görüşmeyle birlikte petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir izlendi. 20 doların altına gerileyen NYMEX ham petrol fiyatları 21 doların üzerine tırmandı. Brent petrol ise 23 doların üzerinde...

Günün ajandası ise şöyle:

- TÜİK dış ticaret, hizmet üretici fiyatları(10.00) verilerini açıklayacak.
- Hazine ve Maliye Bakanlığı, çeyrek dönem borç stoku verilerini yayımlayacak (12.00).
- ABD'de S&P-Case Shiller konut fiyatları (16.00), Chicago PMI
(16.45), CB tüketici güven endeksi (17.00) ve API haftalık petrol stokları (23.30) verileri izlenecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz