Kredi kartlarında taksit sayısı düşürüldü

BDDK, makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 3'er ay düşürdü.

1.07.2021 10:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kredi kartlarında taksit sayısı düşürüldü

Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 3'er ay düşürüldü. Taşıt kredilerinde de vade sınırları düşürüldü. 

BDDK, taşıt alımlarında kredi vade sınırlarını de nihai fatura değerlerine göre 12'şer ay indirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi taksit sayılarıyla ilgili yeni düzenlemeye karar verdi. Ayrıca taşıt kredilerinde vade sınırları da aşağıya çekildi. BDDK ayrı bir düzenlemeyle bireysel kredi kartları ile ihtiyaç kredilerine ilişkin risk ağırlıklarının da artırılmasına karar verdi.

BDDK, basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin altı aydan üç aya indirilmesine karar verdi.

BDDK, makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 3’er ay düşürdü. Taşıt alımlarında kredi vade sınırları ise nihai fatura değerlerine göre 12’şer ay indirildi.

Mobilya ve beyaz eşya alımında kredi kartına taksit 12 aydan 9 aya düşürüldü.

TV alımında fiyatı 5 bin TL ve üzerinde olanlar için taksit 4 ay oldu. Fiyatı 5 bin liraya kadar olan televizyonlar için taksit sayısı ise dokuz ay olarak korundu.

TAŞIT KREDİLERİNDE VADELER DÜŞTÜ

Taşıt kredilerinde de vade süreleri indirildi. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan taşıt alımında kredi vadesi 60 aydan 48 aya indi. 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda kredi vadesi 48 aydan 36 aya indi.

Nihai fatura değeri 300 bin TL üzerinde olup 750 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 aydan 24 aya indirildi.

750 bin TL üzerinde olup 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 24 aydan 12 aya çekildi.

KREDİ TUTARI DA DEĞİŞİYOR

BDDK kararıyla, bankaların taşıt alımları için vereceği kredinin tutarı da yeniden belirlendi.

Değeri 120 bin lira ile 300 bin lira arasındaki taşıtların bedelinin en fazla yarısı kadar kredi kullanılabilecek.

300 bin Lira ile 750 bin lira arasındaki taşıtların kredi tutarı, bedelinin yüzde 30’unu aşamayacak.

750 bin lira ile bir buçuk milyon lira arasındaki araçlar için ise en fazla yüzde 20’si kadar kredi verilecek.

Değeri 1,5 milyon Lira’nın üstündeki araçlar için kredi verilmeyecek.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz