Mobilya üretiminde devrim: Ağaçsız mobilya

ABC Mobilya, 4 yıllık ARGE çalışmasının ardından dünyada bir ilki gerçekleştirerek ‘ağaçsız mobilya’ üretimini başlattı.

16.09.2021 10:32:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mobilya üretiminde devrim: Ağaçsız mobilya

ABC Mobilya, 4 yıllık ARGE çalışmasının ardından dünyada bir ilki gerçekleştirerek ‘ağaçsız mobilya’ üretimine geçti. Plastik atık ve bor madeni kullanılarak yapılan yeni üretim metodunun dünya patentini de alan ABC Mobilya, yıllık 30 bin ağacın hayatta kalmasını sağladı.

Koltuk takımı ve sandalyelerin iç iskeletlerinin imalatında kullanılan plastik atık malzemelerden imal edilmeye başlandı. İmal edilen her bir koltuk takımı için 100 kg’lık plastik atık dönüştürülerek doğal hayatın ve çevrenin korunmasına yönelik önemli bir adım atıldı. Yapılması planlanan yeni yatırımla birlikte yıllık 300 bin ağacın kesilmesinin önüne geçilecek ve 150 milyon adet pet şişenin geri dönüşümü sağlanacak.

Türkiye’nin önde gelen mobilya üreticisi ve markalarından olan ABC Mobilya dünyada bir ilke imza atarak, doğa ve çevrenin korunması için ‘ağaçsız mobilya’ üretimine başladı. Mobilya sektöründe bir devrim niteliği taşıyan yeni üretim metoduyla ilk etapta yıllık 30 bin adet ağacın kesilmesinin önüne geçilirken, her bir koltuk takımının imalatında 100 kg plastik atık ve pet şişe dönüşümü yapıldı.

ABC Mobilya, plastik atık ve bor madeni karışımından elde edilen koltuk ve sandalye ana iskeletinin üzerine poliüretan dökerek sünger kalıplama metodunun dünya patentini aldı. Doğa ve çevrenin korunması mobilya sektöründe devrim niteliği taşıyan bu yenilikte tamamen Türk mühendislerinin imzası bulunuyor. ABC Mobilya CEO’su Burhan Gül, dört yıllık ARGE çalışmasının sonucunda hedeflenen malzemenin üretimini başardıklarını belirterek “Plastik atık malzemeleri ve ülkemizin milli değeri olan bor madenini karıştırarak neredeyse kırılmaz diyebileceğimiz özellikte bir koltuk  ve sandalye iskeleti elde etmeyi başardık. Yeni malzememiz geleneksel mobilya üretiminde kullanılan ağaç ve plastiğe oranla yüzlerce kat daha sağlam ve uzun ömürlü. Bu nedenle koltuk ve sandalye imalatında ağaç malzemeden iskelet dönemini bitiriyoruz” diye konuştu.

Hedef 300 bin ağacı kurtarmak

ABC Mobilya, ağaçsız mobilya üretim metoduyla dünyaya pozitif bir mesaj verdi. Mobilyacılık sektöründe ağaç tüketiminin azaltılarak doğaya katkıda bulunulabileceği ve plastik atıkların dönüşümü ile de sürdürülebilir bir çevrecilik anlayışının uygulanabileceğini ortaya koydu.

ABC Mobilya, dünya çapında ses getiren Magazin serisi olarak adlandırılan yeni ürünün tanıtım lansmanını İMOB İstanbul Mobilya Fuarı’nda gerçekleştirdi. ABC Mobilya CEO’su Burhan Gül, ülkemizdeki son orman yangınlarını da hatırlatarak yeni üretimleri hakkında şunları söyledi: “Ağaçlarımız, ormanlarımız yanıyor. Bizler de üretimlerimizde ağacı kullanıyoruz. Dünyada hızla azalan ormanlar ve bununla ortaya çıkan çevre felaketlerinin önüne geçebilmek adına dünya mobilya sektöründe devrim niteliği taşıyan yeni üretim modelimize geçtik. İlk etapta 30 bin adet ağacın hayatta kalmasını sağladık. Ağaçsız mobilya ürün grubumuzla alakalı 500 milyon dolarlık yatırım planımız var. Bu yatırımın sonucunda yıllık yüzde 70’i ihracat olmak üzere 1 milyar dolarlık ciro hedefliyoruz. Yatırımı gerçekleştirdiğimizde yıllık 300 bin ağaç mobilya imalatı için kesilmemiş olacak. Ağaçlar korunurken atık pet şişelerin, plastik malzemelerin geri dönüşümü için de büyük bir adım atmış olduk. Her bir koltuk takımı imalatında 100 kg civarında atık plastiği geri dönüştürerek ekolojik denge için de mobilyacılık sektöründe önemli bir gelişmeye imza attık. Yeni yatırımımızla yapacağımız üretimde yıllık 150 milyon adet pet şişenin geri dönüşümünü de sağlayacağız.”  

Dünya patenti alındı

Burhan Gül, doğa ve çevrenin korunmasına yönelik büyük bir adım attıklarını belirterek, mobilyacılık sektörüne bu anlamda öncülük ettiklerini vurguladı. Gül şöyle konuştu: “Ağaçsız mobilya üretiminde kullandığımız üretim metodunun dünya patentini aldık. Böylece Türk mobilya sektöründe önemli bir ihracat atağının da başlayacağını söyleyebiliriz. Çünkü ürettiğimiz mobilya takımı sağlamlığı ve uzun ömrüyle öne çıkıyor. 20 katlı binanın üstünden yere düşse, üstünden tır geçse sağlam kalıyor ve balyozla dahi kırılamıyor. Bu üretim modelimiz ve mobilya çeşitlerimizle dünyanın dikkatini çekeceğimize inanıyoruz.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz