Morgan Stanley, 4 Türk bankası için hedef fiyatlarını güncelledi

Morgan Stanley, 2025 ilk çeyreğe kadar faizlerin değişmeyeceğini tahmin ederken; 2025 ortasında dolar/TL’nin 39’a yükseleceğini belirtti.

14.06.2024 16:23:060
Paylaş Tweet Paylaş
Morgan Stanley, 4 Türk bankası için hedef fiyatlarını güncelledi

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Türkiye'deki varlık sınıflarına ilişkin düşüncelerini bir araya getiren ve yapılan son ziyaretin ardından makro senaryoları ortaya koyan bir rapor yayınladı.

Nida Iqbal ve Hande Küçük’ün de aralarında bulunduğu Morgan Stanley analist ve ekonomistleri yayımladıkları raporda “Yetkililerin dezenflasyona olan bağlılığı faizin 2025 birinci çeyreğe kadar değişmeyeceği tahminimizi destekliyor” ifadesi kullanıldı.

Morgan Stanley raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası duruşunun daha uzun daha sıkı kalmasını beklediğini belirtilerek maliye ve gelirler politikasının dezenflasyona desteğinin artmasının baz senaryo olduğu ifade edildi.

"Daha sıkı bir para-maliye politikası karışımına bağlılık, önemli ölçüde dezenflasyona ilişkin baz senaryomuzun temelini oluşturuyor. İyileşen makro tabloda kaldıraçlı bir oyun olarak Türk bankalarına giriş yapıyoruz" değerlendirmesi yapıldı.

4 Türk bankası için hedef fiyatını değiştirdi

Türk bankalarının da değerlendirildiği raporda, 2025’te daha düşük enflasyon, iyileşen marjlar ve öz sermaye karlılıkları ve düşük öz sermaye maliyeti ile bankalar için pozitif görüş belirtildi. Morgan Stanley, Türk bankaları için hedef fiyatlarını şöyle açıkladı:

İş Bankası C için tavsiyesini 23,70 TL hedef fiyat ile "eşit ağırlık" olarak başlattı.

Akbank için tavsiyesini 96 TL hedef fiyat ile "ağırlığını artır" olarak başlattı.

Yapı Kredi Bankası için tavsiyesini 48,50 TL hedef fiyat ile "eşit ağırlık" olarak başlattı.

Garanti BBVA için hedef fiyatını 160 TL, tavsiyesini ağırlığını arttır olarak başlattı.

Dolar/TL tahmini

Raporda Türk lirası hakkında iyimser görüşün korunduğu belirtilirken 2025 ortasında Dolar/TL ’nin 39’a yükseleceği tahmin edildi.

“Yetkililerin enflasyonu düşürme konusundaki güçlü kararlılığı, 2025 ilk çeyreğe kadar faizlerin değişmeyeceği, 2025 yılı büyüme verilerinin daha düşük olacağı ve enflasyonun (yıllık yüzde 25,2) daha düşük gerçekleşeceği beklentimizi desteklemektedir” denildi.

Kurum, Türkiye 5 yıllık CDS’te 217 baz puan hedefiyle satış tavsiye etti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz