Musk 500 milyon dolarlık tazminat davasında aklandı

Elon Musk, işten çıkardığı eski Twitter çalışanlarına en az 500 milyon dolar tazminat ödememekle suçlandığı davadan aklandı.

11.07.2024 09:48:340
Paylaş Tweet Paylaş
Musk 500 milyon dolarlık tazminat davasında aklandı

ABD’li girişimci Elon Musk, 2022 yılında sosyal medya platformu Twitter'ı (X) devralmasının ardından, dönemin CEO'su Parag Agrawal'ın aralarında bulunduğu 6.000'den fazla çalışanını işten çıkarmış ve 500 milyon doları aşan tazminat davası ile karşı karşıya kalmıştı. 

Davada, anlaşma kuralları gereğince 6.000 eski çalışana 500 milyon dolar borçlu olunduğu ve bu kişilerin yalnızca bir aylık kıdem tazminatı aldığı belirtilmişti.

Davacı eski çalışanlar, Federal Çalışan Emeklilik Geliri Güvenlik Yasası kapsamındaki korumaları öne sürerken, ABD Bölge Yargıcı Trina Thompson, son noktayı koydu ve Musk’ın, kıdem tazminatı borcu olmadığına karar verdi.

San Francisco'da görülen toplu davada, davacıları temsil eden hukuk firması Sanford Heisler Sharp, federal Çalışan Emeklilik Geliri Güvenlik Yasası (ERISA) kapsamındaki korumaları öne sürerek, Musk'ın eski çalışanlara 500 milyon dolardan fazla borcu olduğunu iddia etmişti.

Elon Musk’ın işten çıkarılan Twitter çalışanlarına sözleşmede vaat edilenden daha az kıdem tazminatı ödediği belirtilen şikayette, Twitter'ın işten atılan 6.000 çalışana en fazla üç aylık kıdem tazminatı teklif ettiği, oysa 2019'dan beri yürürlükte olan Kıdem Planı'nın, kıdemli çalışanlara 6 aydan fazla kıdem tazminatı sözü verdiği belirtilmişti.

ERISA korumalarının bu olayda geçerli olmadığına karar veren ABD Bölge Yargıcı Trina Thompson buna istinaden Musk’ın, eski Twitter çalışanlarına kıdem tazminatı borcu olmadığına karar verdi. Yargıç Thompson, Musk'un Ekim 2022'deki devralmadan kısa bir süre sonra "işten çıkarılan çalışanların yalnızca nakit ödeme alacaklarını" bildirdiğini de açıkladı. 

Davacıların sözcüsü karar üzerine "Hayal kırıklığına uğradık ve ileriye yönelik seçeneklerimizi değerlendiriyoruz" açıklaması yaptı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz